• Emlak Haberleri
  • Emlak Bankası'nın geri dönmesi sektörde olumlu karşılandı

Emlak Bankası'nın geri dönmesi sektörde olumlu karşılandı

Emlak Bankası'nın resmen geri dönüşü, inşaat sektörü temsilcileri tarafından değerlendirildi.

27 February 2019
Emlak Bankası'nın geri dönmesi sektörde olumlu karşılandı Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik doğrultusunda Emlak Bankası resmen geri dönü. Katılım bankası olarak sektöre değer katması beklenen banka ile sözleşmenin yakın zaman içerisinde atılması bekleniyor.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Emlak Bankası'nın geri dönüşüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Emlak Bankası'nın deprem tehlikesine karşı riskli binaların güçlendirilme sürecini hızlandıracağına dikkat çeken Timur, "18 yıl aradan sonra Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın faaliyet izni alması sadece sektörümüz için değil, ülkemiz için de önem teşkil ediyor. Öncelikle deprem tehlikesine karşı riskli yapıların güçlendirilmesi, ada ve mahalle bazında kentsel alanların dönüştürülmesi için yerel yönetimlere yönelik projelerin finasmanına yeni yöntemler üreteceğini umuyoruz" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının daha da hızlı yürütülmesinin önemine değinen Timur, "Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum’un da vurguladığı üzere yılda 300 bin konutun dönüşmesi hedefleniyor. Burada hem konut geliştiricilerin hem de tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylaşması, finansmanın çeşitlenmesi işlerin hızlanması adına önemli" ifadelerini kullandı.

"SEKTÖR GÜÇLENECEK"

Emlak Bankası ile sektörün güçleneceğini belirten Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, "Yeni kurulan bankanın özellikle gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayrinakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması, Hazine Müsteşarlığı ve/veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve kuruluş birlikleri nezdinde oluşturulan bir sözleşme kapsamında piyasa yapıcılığı üstlenebiliyor olması kıymetli. Bu, sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını, sektörün daha da güçlü hale getirilmesini sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

"KATILIM BANKASI OLMASI DOĞRU KARAR"

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas ise Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçmesini çok önemsediklerini belirterek bu önemli adım için hükümete teşekkürlerini sundu.

Sektörün dinamiklerini bilen bir ihtisas bankasının önemine değinen Elmas, "Tek bir alanda uzman bir bankanın olması sektörün dinamiklerinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Uzman kadro sektörel gelişmeleri daha iyi değerlendirme imkânına sahip olacaktır. Ayrıca katılım bankası olarak da faaliyet göstermesini çok doğru buluyoruz. Devam eden projelerin ve sektörümüzün finansman temininde önemli rol oynamasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Oruç 88 projesi Nilüfer'de yükseliyor

Oruç 88 projesi Nilüfer'de yükseliyor

Çalışmaların sürdüğü Oruç 88 projesinde konut satışları başladı.

26 October 2020


Konut sektörü 2020 yılını toparlanma yılı olarak görüyor

Konut sektörü 2020 yılını toparlanma yılı olarak görüyor

İnişli çıkışlı bir yılı geride bırakmaya hazırlanan sektörde yeni yıl hazırlıkları başladı.

26 October 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum