Emlak Komisyonlarına Sınırlama Getirildi

5 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle emlak danışmanlarına ödenen komisyon miktarı düşürüldü.

11 Haziran 2018
Emlak Komisyonlarına Sınırlama Getirildi 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan taşınmaz ticareti hakkındaki yeni yönetmeliğe göre, alım ve satım işlemlerinde kesilen komisyon oranı, katma değer vergisi hariç toplamda yüzde dörtten fazla olamayacak. Bu yönetmeliğe göre, alıcı ve satıcı, hizmet bedeli olarak, aracılık sözleşmesinde yazan satış bedelinin yüzde dördünü paylaşarak yüzde 2-2 şeklinde ödeyecek. Aynı şekilde kiralama işlemlerinde de istenen komisyon oranı, kiralanan yerin bir aylık kira bedelinden fazla olamayacak. Ev, arsa ve ticari mülk gibi gayri menkullerde geçerli olan bu indirimin, satıcı ve alıcıların cebinden çıkan giderleri azaltacağı ifade ediliyor.

Daha Önce Yüzde 6 Ödeniyordu

Yapılan bu değişiklikten önce satışa aracılık eden kişilere toplamda yüzde 6’lık bir komisyon ödeniyordu. Bu komisyon, alıcı ve satıcılar arasında yüzde 3 şeklinde paylaşılıyordu. Kira komisyonları ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si kadardı. Bu ücretler, satıcı ve alıcıyı büyük bir maddi yükün altına sokuyordu. Yeni düzenleme sayesinde aracılara ödenen komisyonda büyük bir düşüş yapıldı. Böylece, daha önce 500 bin liralık bir alım satım işleminde, toplamda 30 bin lira ödemek zorunda olan alıcı ve satıcının ödemesi gereken komisyon KDV hariç 20 bin liraya düştü. Aynı şekilde kiralama işleminde ödenen aracılık ücreti kiralanan mülkün bir aylık kira bedeli ile sınırlandırıldı.

Yetki Belgesi Zorunluluğu Getirildi

Yeni düzenlemeyle, gayrimenkul ticaretine de bazı sınırlandırmalara getirildi. Yönetmeliğe göre taşınmaz malların ticaretini yapmak isteyenlerin, yetki belgesi alması gerekiyor. Bu belgeyi almak için ise bazı şartlar gerekiyor. Örneğin yetki belgesi almak için başvuru yapan kişinin en az lise mezunu ve daha önce iflas etmemiş olması gerekiyor. Aynı şekilde emlak danışmanlığı yapmak isteyenlerin de mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. Bu tür bir işletme açmak isteyenlerden, yeterlilik belgesi talep edilecek. Yeterlilik belgesi olmayan kişilere işyeri açma ve çalıştırma izni verilmeyecek.

Tüm bunların yanı sıra, açılan emlak ofisinin de bazı fiziki şartlara sahip olması gerekiyor. Yönetmeliğe göre, emlak alım satım işi yapacak olan işletmenin ofisinin en az 30 metrekare olması gerekiyor. Bunun yanında bir arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatımlara sahip olması şart koşuluyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

İstihdamı ve sanayiyi desteklemek amacıyla yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgelerine Yönelik Bed

09 Kasım 2018


Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

UNESCO mirası Kapadokya’da Peribacaları etrafında yapılan kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanı M

06 Kasım 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum