Emlak Piyasasında Stok Riski Var

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), emlak piyasasındaki stok riskine karşı uyardı.

28 Ağustos 2014
Emlak Piyasasında Stok Riski Var

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), emlak piyasasındaki stok riskine karşı uyardı.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Dernek tarafından hazırlanan raporda yapı ruhsatı alan daire sayısının 1 milyon adete doğru gittiği belirtildi.

Dernek tarafından hazırlanan raporda yapı ruhsatı alan daire sayısının 1 milyon adete doğru gittiği, birinci elde satılan konut sayıları ise ilk altı ayda 241 bin civarında olduğu belirtildi.

Konut satışlarının 2014 yılı ilk yarısında yüzde 8-12 azaldığı belirtilen raporda özetle şöyle denildi:

Konut satışları verileri tapusu teslim edilen konutların sayısı göstermekte, yapı ruhsatı alımı ile konut satışının gerçekleşmesi arasında zamanlama farkı olduğu gözden kaçırılmamalı. Takip ettiğimiz veriler üretim miktarında ciddi bir artış olduğunu, iki sene içinde bu artışın satış verilerine de yansıması gerektiğini, aksi durumun ise stok fazlasına işaret edeceğini söylüyor

TÜKETİCİ DİKKAT EDİYOR

Yapılan bir araştırmaya göre tüketicinin konut satın alırken en çok dikkat ettiği hususlardan birinin konutun yapı ruhsatının olup olmadığı' olduğu ortaya çıkardı.

RUHSATSIZ PROJELERİN EV SATIŞI YASAKLANDI

Diğer yandan yapı ruhsatı alımında patlama yaşanmasının ardından Yeni Tüketici Kanunu'ndaki 'ruhsatsız projelerin ev satışını yasaklayan' düzenlemenin yürürlüğe girdiğini de hatırlatmakta fayda var..

Ruhsatsız projelerde ev satışı artık yasak ancak bazı inşaat firmaları yasağı delmenin yolunu senetli satışta buldu. Ruhsat sürecini beklemek istemeyen şirketler ise senetli satışlara yöneldi.

KAPORA ALINIYOR

Ruhsatsız projelerde ev satışı artık yasak ancak bazı inşaat firmaları yasağı delmenin yolunu senetli satışta buldu. Ruhsat sürecini beklemek istemeyen şirketler ise senetli satışlara yöneldi. Bazı firmalar ruhsattan önce sözleşme ile bazı firmalarda 'ön satış' diye kaparo alıyor. Yasa, 'ruhsatını alan projeler için sözleşme noterden olacak' derken, firmalar satış ofisinde satış sözleşmesi ile çalışmaya devam ediyor.

''ŞİRKETLERİ ZORLUYOR''

Bu tip satışlar da noter masrafını ödemek istemeyen ya da banka kredisi kullanamayan müşterilerden talep görüyor.Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yapılacak düzenlemelerde sektörün gerçeklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Çelik, "Yeni yasayla inşaatta temel üstü seviyesine gelene kadar satış yapamıyorsun. 30 katlı bir yapıda bu süre 1 yıl. Bu kadar süre satış yapmadan beklemek şirketleri zorlayınca arka kapı aranıyor" dedi.

''PAZARDAN ÇEKİLEBİLİRLER''

Çelik ayrıca yeni düzenlemelerin inşaat sektörünü sat-yap sisteminden yap-sat sistemine yönlendirilmesi durumunda sektördeki oyuncuların büyük oranda pazardan çekileceğini de dile getirdi.

SATIŞLARIN ÖNÜ AÇILDI

Yeni kanunun illegal satışların da önünü açtığını belirten Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ise, "Konut alıcısı tercihini ruhsatını alan projeden yana kullanmalı. Senetle alsa da projenin banka kredisine uygun olup olmadığını sormalı" dedi. İnşaat sektörü temsilcilerinin büyük bölümü, yasa ile engellemek istenen ruhsatsız satışların engellenemediği görüşünde.

OFİSTE YAPILAN SATIŞ SÖZLEŞMESİ GEÇERSİZ

Yeni Tüketici Kanunu ile birlikte firmaların ofisinde yapılan satış sözleşmesi artık geçersiz. İnşaat şirketleri, müşterilerine ön bilgilendirme formu gösterecek, ruhsat başta olmak üzere proje bilgileri sunacak ve sözleşmeler noterde olacak.

100 BİN LİRA CEZASI VAR

Proje teslim edilene dek sözleşmede şerh bulunacak. Gayrimenkul Hukuku Derneği Avukat Ali Güvenç Kiraz'ın verdiği bilgiye göre yapı ruhsatı alınmadan sözleşme yapan firmaya 100 bin lira ceza kesilmesi gerekiyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.