Emlak Sektörü Çalışanlarına Kötü Haber

Gayrimenkul sektörünün hızla büyümekte olduğu bugünlerde emlak sektörü çalışanlarına kötü haber geldi.

17 Haziran 2014
Emlak Sektörü Çalışanlarına Kötü Haber

Gayrimenkul sektörünün hızla büyümekte olduğu bugünlerde emlak sektörü çalışanlarına kötü haber geldi.

Emlak Müşavirliği Yasası, emlak sektörüne birçok yenilik getirecek. Bu yeniliklerin en önemlisi de emlak müşaviri olabilmek için düzenenlenen yeni koşullar...

Startkey Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ertuğrul, Emlak Müşavirliği Yasası ile ilgili çalışmaların emlak sektörü için olumlu sonuç verdiğini söyledi. Emlak Müşavirlik Kanunu'nda her önüne gelenin bu işi yapamayacağı ve emlak işi ile uğraşanların ait oldukları meslek kuruluşuna kayıt mecburiyetinin yanı sıra, kamu yararına uyulması zorunlu yaptırımların yer aldığını açıklayan Ertuğrul, yeni yasa ile birlikte emlak sektöründen para kazanmaya devam etmek isteyen girişimcilerin kurumsal bir markadan 'franchise' alarak devam etmeyi tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

BU KOŞULLAR ARANACAK

Emlak işinin alım-satımdan ibaret olmadığına dikkat çeken Soner Erutğrul, Emlak Müşaviri olmanın özel şartlara bağlanacağını belirtti. Emlakçılık yapacak olan kişi ya da müesseselerin çıkarılacak yasa ile uyması gereken şartlar olduğunu dile getiren Ertuğrul, bu konuda 4 önemli konuya önem verdiklerini söyledi.

Ertuğrul, kendileri ve kamu yararına olduğunu düşündüğü konuları şöyle sıraladı:

-Hukuk, siyasal, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya mühendislik fakültelerinin harita ve kadastro, inşaat, mimarlık ve şehir planlaması bölümlerinden ya da tapu, kadastro, harita, emlak, maliye, iktisat, işletme, yapı ve inşaat alanlarında eğitim veren en az iki yıllık yüksek okullar ile Adalet Meslek Yüksek Okulu veya yüksek öğretim kurulunca bunlara denkliği kabul edilen yurt içi ve yurt dışı yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

-Emlak Müşavirliği Lisans Sınavı'nı kazanarak lisans almış olmak.

-Meslek Odası'nca verilecek üç aylık teorik eğitimi ve meslek odasınca belirlenecek emlak müşaviri yanında üç aylık uygulama teorik eğitimi olmak üzere toplamaltı aylık staj eğitimini tamamlamış olmak.

-Meslek odasına kayıtlı olmak.

ŞEFFAFLIK VE GÜVEN ARTACAK

Startkey Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ertuğrul, ''Hali hazırda emlak müşavirliği yapanların kanun yürürlüğe girdiği tarihi itibarı ile ilk ve ortaokul mezunu olup bu mesleği 01.01.2008 tarihinden önce ifa etmekte olduğunu vergi levhaları, meslek odaları üyelik belgeleri, son yıla ait kesmiş oldukları faturalar, ilgili meslek odaları ve ticaret odalarından aldıkları kurs bitirme belgesi ile isbat eden gerçek ve tüzel kişilerin emlak müşaviri lisans sınavına giriş hakkı alabilecek. Son dönemlerde franchise başvuru sayılarında artış gözlemliyoruz. Bu da emlak sektöründeki şeffaflık ve güveni artıracaktır'' dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat