Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

11 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Arazi, arsa, bina ve konut sahibi kişilerin ödemekle yükümlü oldukları emlak vergilerinin borcu nereden öğrenilir?

Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Arazi, arsa, bina ve konut sahibi kişilerin emlak statüsündeki taşınmazları için her yıl ödemeleri gereken vergiye elmak vergisi denilmektedir. Peki, her sene ödenmesi gereken bu emlak vergisi borcu miktarı ve süreci nereden öğrenilir?

Emlak vergisi ödeme aralıkları, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her sene yayımlanan vergi takviminde açıklanmaktadır.

Her sene iki eşit taksit halinde ödenmesi gereken konut vergisinin ilk taksiti Mart-Mayıs ayları arasında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenmektedir.

İstenildiği takdirde, konut vergisi borcunun tümü ilk taksit döneminde ya da daha önce ödenebilir.

Emlak vergisi için ödemeniz gereken miktarın ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor ve "Emlak vergisi borcu nereden öğrenilir?" diyorsanız hemen cevaplayalım.

Emlak Vergisi Borcu Öğrenme

Emlak vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri, bağlı olunan belediyeden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden de sorgulama imkanı vardır. Bunun için e-belediye sistemine giriş yapılması gerekmektedir.

-
Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?
-

Borç, bildirim, tahakkuk, ödeme, tahsilat, evrak takip sıhhi ruhsat başvurusu gibi birçok işlem internet üzerinden online şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

E-belediye sistemini kimi belediyeler aktif olarak kullanırken; kimileri ise henüz bu sistemi kullanmıyor. Bu nedenle, belediyeden veya GİB'ten sistem hakkında sorgulama yapılması oldukça önemli.


"Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap