Emlak Vergisinde Af Olacak Mı?

07 Temmuz 2014
PAYLAŞ
Emlak Vergisinde Af Olacak Mı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emlak vergisi ve diğer vergilerin affı konusunda net konuştu: Gecikme faizi yerine enflasyon farkını alacağız

Mailiye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide af olmadığını, alacaklarla ilgili düzenleme yapıldığını belirtti. Vergi affının gündemde yer almadığını söyleyen Bakan Şimşek, "Alacaklarla ilgili bir düzenleme var. Ama son kararı ben değil, Meclis verecek. Vergilerle ilgili tartıştık, konuştuk. Bu bir yapılandırma, kolaylık affı olmayacak. Gecikme faizi yerine enflasyon farkını alacağız. Çünkü vergi dediğiniz zaman 77 milyonun hakkı var. Vergiler olmadan ne sağlık hizmeti olur, ne eğitim ne de yol olur" dedi.

Bakan Şimşek'in bu açıklamaları, emlak vergisi ve diğer vergiler için af bekleyenleri üzdü. Halbuki geçtiğimiz günlerde gündemde olan torba tasarıdaki af paketine emlak vergisinin de dahil edileceği açıklanmıştı.

İşte 15 Haziran 2014 tarihli o haber:

Son günlerde getirilen yeni düzenlemelerle birlikte torba tasarıdaki af paketine belediyelerin tahsil ettiği emlak vergileri de eklendi.

Her geçen gün kapsamı genişlemeye devam eden torba tasarıdaki af paketine belediyelerin tahsil ettiği emlak, su ve çevre vergisi de eklendi.

Tasarıyla ilgili alt komisyon görüşmelerinin son gününde getirilen yeni düzenlemeler şöyle oldu:

SGK, vergi ve idari para cezalarını içeren af paketinin ilk halinde, belediyelerin tahsil etmekle yükümlü olduğu emlak, çevre ve su vergisinin kapsamda değildi. Ancak gelen yoğun talepler sonucunda, 3 vergi de yeniden yapılandırma kapsamına alındı. Söz konusu kalemlerde faiz silinecek; yeniden hesaplanacak olan tutar da taksitle ödenebilecek.


"Emlak Vergisinde Af Olacak Mı?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap