Emlak Vergisindeki Rekor Artışa Hükümet Ayarı

Emlak vergisindeki rekor artış vatandaşın büyük tepkisiyle karşılaşınca hükümet duruma müdahale etti. Yeni düzenlemeyle vatandaş artık mağdur duruma düşmeyecek.

25 Haziran 2014
Emlak Vergisindeki Rekor Artışa Hükümet Ayarı

Emlak vergisindeki rekor artış vatandaşın büyük tepkisiyle karşılaşınca hükümet duruma müdahale etti. Yeni düzenleme ile vatandaş artık mağdur duruma düşmeyecek.

Emlak vergisindeki yüksek artışlar vatandaşı isyan ettirdi, ekonomi yönetimi çözüm için kolları sıvadı. Bu kapsamda emlak vergisinde iki önemli adımın atılması bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen yapılandırma paketine emlak vergisi alacakları dahil edilirken, belediyelerin arsa birim fiyatlarını aşırı derecede artırmalarının da önüne geçilmiş olacak.

EKSPERTİZ DESTEĞİ ALINACAK

Emlak vergilerinin tutarlı, vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde belirlenebilmesi için lisans sahibi ekspertiz şirketlerinden destek alınarak birim metrekare değeri yeniden hesaplanacak. Arazi alım satımı da 50 parametreli değerlemeye göre yapılacak.

36 AY İÇİNDE 18 TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK

Sabah'ın haberine göre, Nisan 2014 tarihine kadar olan emlak, çevre temizlik vergisi ve su borçlarının faizi, gecikme faizi silinecek, anapara ve diğer borçlar taksitlendirilecek. Emlak vergisi borcu olanlar yasanın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından iki ay içinde başvuruda bulunarak bu haktan yararlanabilecek. Emlak vergisi borcu olanlar peşin ya da 36 ay içinde 18 taksitle borcunu ödeyebilecek.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR

Emlak vergisindeki yüksek artışlar, bölgeler arası farklar konusundaki sıkıntılar da Maliye yetkililerine iletildi. Özellikle, emlak vergisinde tutarı belirleyen arsa birim fiyatlarında yaşanan sıkıntının giderilmesi istendi. Maliye yetkilileri, yürütülen bir çalışma olduğunu belirterek, "Çok sayıda şikâyet var. Bina inşaat değerleri her yıl belirleniyor. Buna ayrıca metre kare birim fiyatı ekleniyor. Bunu da ilçe takdir komisyonları belirliyor. Banka, emlak şirketleri, belediye ve farklı kurumlar tarafından yapılan konut, arsa değerlerine bir standart zorunlu. Bunun için bir uluslararası standart belirlenecek" açıklamasını yaptı.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA OLACAK

Bu yılın sonunda tamamlanacak projede Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da devrede olacak. Bu parametreler sadece şehirler için değil, köy ve ilçeler için de kullanılacak. Avrupa'da da uygulanan bu taşınmaz değerleme sistemi içinde, bireysel mortgage, kamulaştırma ve benzeri amaçlar konusunda veri tabanının mülkiyet verilerinin yanında mekansal bilgilerin ve değer verilerinin uluslararası standartlarda tutulmasının sağlanması yer alıyor. Türkiye'de mevcut uygulamada değerleme farklı kamu kurumları veya özel sektör tarafından yapılıyor. Bunun için de net bir değerleme ortaya çıkmıyor.

KAMULAŞTIRMADA BU VERİLER KULLANILACAK

Dünya Bankası ile birlikte yürütülen çalışmaya göre ev, arazinin alım satımının 50 parametreli değerlemeye göre yapılması öngörülüyor. Değerleme haritasıyla düşük vergi ve harç ödemek için emlak değeri ile bankadaki rayiç bedel arasındaki yüksek fiyat farkı olmayacak. Kamulaştırmada bu veriler kullanılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Ankara Etimesgut’ta hemen teslim olanağı sunan Akın 688 Eryaman projesi 155 bin TL’ye ev sahibi olma

19 Eylül 2017


TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, sıfır eve geçişlerde en düşük oranın temmuz ve ağu

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat