Emlak Vergisini Kimler Ödemez?

Emlak vergisi ödeme süreci devam ediyor. Peki emlak vergisini kimler ödemez? İşte sorunun cevabı...

27 Nisan 2016
Emlak Vergisini Kimler Ödemez? Emlak vergisi ödeme süreci devam ediyor. Peki emlak vergisini kimler ödemez? İşte sorunun cevabı...

İlk taksiti mart ayında ödenmeye başlayan emlak vergisinde süre mayıs ayının sonuna kadar devam ediyor. İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebilecek. Peki emlak vergisini kimler ödemez?

En fazla brüt 200 metrekare ve tek eve sahip olmak şartıyla hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler, SGK’dan aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler (bunların dul ve yetimleri.), engelliler, gaziler, şehit eşi ve çocukları indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Emlak Vergisi Ödememek İçin Gerekli Evraklar

Vergi indiriminden faydalanmak isteyenlerin bağlı oldukları belediyede kendi durumuna uygun olan formu doldurup başvurması gerekiyor.- Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin tek meskenlerine ait form” ve “hiçbir geliri olmayanların tek meskenlerine ait taahhüt belgesi,
- Tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) emeklilere, dul ve yetimlere ait form,
- Tek meskeni olan engellilere ait indirimli bina vergisi formu” ile “sağlık kurulu raporunu,
- Tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait formun belediyeye verilmesi gerekiyor.

Yeni Bir Ev Alınırsa İkisi İçin de Vergi Ödenir

Geçmiş yıllarda belediye yapılan vergi indirimi başvurularının her yıl tekrarlanması gerekmiyor. Ancak ilave ev alınmışsa, bu kez her iki ev için de emlak vergisi ödeniyor. Ayrıca indirim hakkını kaldıran durumlar oluşmuşsa da emlak vergisi ödenmeye başlıyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.