Emlak Yatırımı Yaparken Bu Tuzağa Dikkat!

Son dönemlerin en karlı yatırım aracı olan emlak yatırımı bazı dolandırıcılıkları da beraberinde getiriyor. Bu sebeple, emlak yatırımı yaparken bu tuzağa dikkat

07 Nisan 2015
Emlak Yatırımı Yaparken Bu Tuzağa Dikkat!

Son dönemlerin en karlı yatırım aracı olan emlak yatırımı bazı yeni dolandırıcılıkları da beraberinde getiriyor. Bu sebeple, emlak yatırımı yaparken bu tuzağa dikkat edin!

Emlak sektörünün yatırımcısına büyük kâr payı sağladığı bugünlerde emlak yatırımı yaparken dikkat edin, bu tuzağa sakın düşmeyin!

Gayrimenkul piyasasında satışa çıkartılmış binlerce taşınmaz var ve çoğu mülk sahibi taşınmazından değişik yöntemlerle kâr elde etmek adına satışa çıkarıyor. Kimi sanal ortamda ilanlar veriyor, kimi emlakçı vasıtası ile daha hızlı satılacağını düşünerek emlakçılardan yardım alıyor.

BU TARZ İLANLARA DİKKAT!

Yüksek kira getirisi olan fiyatı da kira getirisine göre çok uygun gözüken bir dükkan, mağaza ya da merkezi konumda bir ofis katı düşünün. Örneğin ilanda dükkanın satış değeri 400.000 TL civarı, kirası ise yaklaşık olarak 6000 TL olarak görünüyor. Satış değeri-kira getirisi orantısına bakacak olursak bu fiyata alınacak bir dükkanın kira getirisi oldukça cezbedici gibi görünüyor.

İŞİN ASLI BİRKAÇ AY SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

Emlak sektöründe bu fiyata bir gayrimenkulün böyle bir yatırımla böyle bir kira getirisi olması, hem piyasa şartları hem de gayrimenkul sektöründeki ortalama değerler açısından neredeyse imkansız. Pek çok kişi böyle bir yatırımın cazibesine kapılıp karlı bir yatırım yaptığı düşüncesi ile parasını yatırıyor ve sonunda hayal kırıklığına uğruyor.Çünkü bu cazip yatırımı planlamış olanlar var.

%100'Ü AŞKIN ZARAR!

Uzun süre satamamış olduğu dükkanını nasıl cazip hale getiririm de satarım diyen mal sahibi veya emlakçılar, alınacak dükkanı yüksek kiradan gerçek olmayan bir kontrat yaparak ve 3-5 ay bu yüksek kiradan gerçek olmayan kiraları da hesaba yatırarak gerçekmiş gibi göstererek mülkleri çok cazip bir şekle getirmekte. Peki, siz gayrimenkulü aldıktan sonra ne olacak. 400.000 TL ye gayrimenkul aldım 6000 TL kira alacağım hayali ile almış olduğunuz mülkün kiracısı en fazla 1 ay sonra kontratı fesih ederek tahliye edecektir. Dükkanınız boşaldığında örneğin yarı fiyatına bile dükkanı kiraya veremeyeceksiniz. Böylece kâryatırım hayaliyle aldığınız mülk size zarar olarak geri dönecektir.

PEKİ, NE YAPMALI?

Bu tip oyunlara dikkat edin. Yatırım yapacağınız mülkle ilgili bilgiler toplayın. Taşınmazın bulunduğu bölgelerde uzun yıllardır yaşayan  mahalle sakinleriyle görüşün, fikir alın. Karar verdiğiniz andan itibarenki süreçte kontratı baştan sona okuyun ve satıraralarına mutlaka dikkat edin.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satın alımlarında brüt ve net metreka

13 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat