• Emlak Haberleri
  • Emlakçılara ruhsat için tanınan süre 1 yıl uzatıldı

Emlakçılara ruhsat için tanınan süre 1 yıl uzatıldı

Emlakçılara ruhsat şartları için belirlenen süre uzatıldı.

03 August 2021
Emlakçılara ruhsat için tanınan süre 1 yıl uzatıldı Emlakçılık faaliyetlerinde bulunanlara 'Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği' kapsamında ruhsat işlemleri için tanınan süre 31 Temmuz 2022 tarihine kadar uzatıldı. Sürenin ilk olarak 31 Temmuz 2021 tarihinde sona ereceği duyurulmuştu.

30 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 'İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' çerçevesindeki düzenlemeyle emlak işletmeleri için koşullar 31 Temmuz 2022'ye kadar ertelendi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliğin ilk düzenlemesinde yetki belgesi alınabilmesi için işletmelerde aranan şartlar belirtilmiş ve bunların Ticaret İl Müdürlükleri tarafından kontrol edilmesi düzenlenmişti. Daha sonra revize edilen yönetmeliğe göre ruhsat şartlarının artık yetkili idarelere devir edilmişti. Yapılan düzenleme sonrasında 31 Temmuz 2021'de biten süre 1 yıl uzatılmış oldu" diye konuştu.

İŞLETME YERİ İKAMETGAH İÇİN KULLANILAMAYACAK

Yönetmeliğin içeriği hakkında bilgiler veren Özelmacıklı, "Yönetmeliğimizin 14. Maddesinde yer alan taşınmaz ticaretinde uyulacak ilke ve kurallar bölümünde emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal ettikleri iş yerini ikamet amacıyla kullanamayacaklar ve bu iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunamayacakları ayrıca belirtilmiştir. Bu nedenle ruhsat yönetmeliğin uzatılmasını bu kapsamda değerlendirmemek gerekir" ifadelerini kullandı.

EMLAK İŞLETMESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik çerçevesinde, taşınmaz ticareti yapılacak iş yerlerinde aranacak olan şartlarla değinen Özelmacıklı, "Öncelikle faaliyet alanının, ilgili mevzuat uyarınca bağımsız bölüm niteliğine sahip olması isteniyor. Ayrıca emlak işletmesinin faaliyet alanın, en az yirmi metrekare olması hatta birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın faaliyet gösterdiği bir iş yeri ise, faaliyet alanın her bir tacir veya esnaf ve sanatkâr için beş metrekare artırılması isteniyor. Gene emlak işletmesinin içinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulundurulması şartlar arasında yer alıyor. Yönetmeliğimizde yer aldığı gibi taşınmazın ikamet amacıyla kullanılmaması ve o iş yerinde taşınmaz ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmaması gerekiyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum