Emlakçıların Yüzde 10’luk Kredi Dosyası Komisyonu

Kredi skoru düşük olan kişilere ‘kredi dosyası’ hazırlayan emlakçılar yüzde 10 komisyon alıyor.

28 Ağustos 2014
Emlakçıların Yüzde 10’luk Kredi Dosyası Komisyonu

Kredi skoru düşük olan kişilere ‘kredi dosyası’ hazırlayan emlakçılar yüzde 10 komisyon alıyor.

Son yedi ayda kredili konut satışlarında yüzde 32 düşüş olunca İstanbul’un bazı ilçelerinde emlakçılar banka kredisi pazarlamaya başladı. Kredi skoru düşük olan kişilere ‘kredi dosyası’ hazırlayan emlakçılar yüzde 10 komisyon aldığı ortaya çıktı.

Son yedi ayda konut satışlarının yüzde 9.7, bankadan kredili satışları yüzde 32 gerilemesi sonrası gayrimenkul sektöründe emlakçılar banka kredisi verme işine soyundular.İstanbul’un çok hızlı büyüyen ve konut projeleri ile dikkat çeken Esenyurt, Kayabaşı, Altınşehir ve Halkalı gibi ilçelerinde konut satışları düşen emlakçıların, kredi skorları kötü olan kişilere bankalardan kredi aldıkları belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, ortada hiç bir konut satışı olmamasına karşın daha önce banka şubelerine oto galerileri gibi ev satın alan konut kredisi müşterisi götüren emlakçılar, şimdi de bireysel krediye ihtiyaç duyan müşteri götürüyor.Emlakçı bölgesinde işsiz, kendi işinde nakit sıkıntısı çeken veya herhangi bir nedenle ihtiyaç duyduğu bireysel krediyi kredi skorunun kötü oluşu yüzünden alamayan kişilere bankaya hazır dosya götürerek aracı oluyor.

EMLAKÇILARLA YAKIN ÇALIŞIYORLAR

Bazı büyük bankaların konut satışında emlakçıların dosya götürmesine sıcak baktığını, bazılarının ise bu yönteme kapılarını tamamen kapalı tuttuğunu ifade eden bankacılar, orta ölçekli bazı bankaların hem konut hem de bireysel tüketici kredilerinde emlakçılarla yakın çalıştığını ifade ediyor.

FATURA HİZMET BEDELİ

Nakit paraya ihtiyaç duyan kişi emlakçıya gittiğinde emlakçı kredinin yüzde 10’nu komisyon olarak alacağını belirtiyor. Emlakçı bu yüzde 10 karşılığında kendisi için gerekli olan maaş belgesi, imza sirküleri gibi belgeleri hazırlıyor ve bankaya sunuyor. Emlakçı banka şubesinden de 10 bin TL’ye kadar 200, 10 bin TL’nin üstü için ise 300 TL ve üzeri rakamlarda para alıyor.

BANKA HEDEF VERİYOR

Emlakçı ortada konut satışı olmayan bu dolambaçlı kredi işlemini bankaya hizmet bedeli olarak faturalandırıyor.
Emlakçı tarafından getirilen bu tür kredi müşterilerinin toplu dosyalarında bir şubede 17’sinin 11’nde kredinin patladığını belirten bankacı, sistemi tehdit eden bu tür usulsüz işlemleri neden yaptıklarını ise şöyle açıkladı: “Mecburuz, şubelerde aylık kredi kullandırma hedefimiz var

KONUT KREDİLERİ DURDU

Konut satışları yılın ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.7 oranında geriledi ve 609 bin 877 adette kaldı. 2013’ün ilk 7 ayında 675 bin 621 konut satılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk 7 ayında kredili konut satışları da yüzde 32 oranında düşerek 196 bin 718 adet oldu. İkinci el konut satışları ise ilk 7 ayda yüzde 7.5 artarak, 413 bin 159 adet olarak gerçekleşti.

BORÇ ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 800 BİN KİŞİYİ GEÇTİ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, Haziran ayında 116 bin 93 kişi kredi kartı borcunu ödeyemedi. Aynı ay içinde bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı da 69 bin 509 kişiye çıktı ve böylece bir ay içinde bankalara borcunu ödeyemeyenler 185 bin 602 kişiye ulaşarak, 200 bin kişiye yaklaştı.TBB verileri yıllık bazda incelendiğinde 2014 yılının ilk 6 ayında yine 2013 yılının aynı dönemine ciddi artışlar yaşandığı görülüyor.

Milliyet gazetesinden Kadife Şahin'in haberine göre, geçen yılın ilk 6 aylık döneminde kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 396 bin 777 kişiyken, bu yılın aynı döneminde yüzde 21.8 artışla 483 bin 356 kişiye yükseldi.Bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerde de durum değişmedi. Geçen yılın ilk 6 ayında bireysel kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı 263 bin 915 olurken, bu yılın aynı döneminde ise yüzde 24.2 artışla 327 bin 927 kişiye yükseldi.Böylece, yılın ilk altı aylık döneminde kart ve kredi borçlarını ödeyemeyenler, geçen yılın aynı dönemindeki 660 962 kişiden, yüzde 22.7 artışla 811 bin 283 kişiye çıktı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.