Emlakçılıkta yeni döneme geçiş için son günler

Emlakçıların bu ay içerisinde yetki belgelerini almaları gerekiyor.

05 August 2020
Emlakçılıkta yeni döneme geçiş için son günler Emlakçılıkta yeni dönem 31 Ağustos 2020 itibarıyla başlıyor. 'Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik' düzenlemesine göre, 31 Ağustos sonrasında herhangi bir erteleme durumu olmazsa taşınmaz ticareti yetki belgesi resmen yürürlüğe girecek.

31 Ağustos'a kadar yetki belgesini alamayanlar emlakçılık faaliyetlerini yürütemeyecek. Söz konusu düzenleme ile emlakçılıkta kalitenin yükselmesi hedefleniyor.

Düzenleme hakkında değerlendirmede bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, "İlk yayımlanan yönetmeliğimizdeki eksiklere ilişkin sektör temsilcileri olarak yoğun temaslarda bulunmuştuk. Buna göre revize edilen gayrimenkul yönetmelik taslağı görüşe sunuldu. Yönetmelik değişikliğinin en kısa sürede, herhangi bir süre uzatımı olmadan yayımlanmasını bekliyoruz. Süre uzatımı olmaz ise emlak işletmelerinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekecek" ifadelerini kullandı.

DOLANDIRICILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Son zamanlarda ek iş yapmak isteyen insanların vergi levhası olmadan emlakçılık yapmaya çalışmasının birçok sorunu da beraberinde getirdiğine dikkat çeken TÜGEM Başkanı Akdoğan, "Bu en başta haksız kazanç yaratıyor. Onun dışında ise işi bilmedikleri için hem alıcı hem de satıcılar emlakçıdan kaynaklı sorunlar yaşıyor. İnternet üzerinden verilen ilanlarda da dolandırıcılıklar yapılabiliyor. Bu düzenleme ile sadece yetki belgesi olanların, emlakçılık yapabileceğinin 'güveni' sağlanmış olacak" şeklinde konuştu.

YENİ DÜZENLEMELER DE OLABİLİR

TÜGEM olarak taslakta bulunmayan ancak yönetmelikte yer almasını istedikleri başka düzenlemelere ilişkin görüş ve önerilerini Bakanlığa ilettiklerini belirten Akdoğan, "Örneğin emlak işletmeleri olarak belge ve bilgiye erişimimizin kolaylaşması, ilanın yetkilisi olmayan kişilerin ilan yayınlayamaması, etkin denetim sağlanması ve cezaların caydırıcılığının artırılması, bazı sözleşmelerde damga vergisi muafiyeti, ilanlarda işletmelerin tüm bilgilerinin yer alması, iş sahibinin aynı gayrimenkulün satış veya kiralaması için birden fazla yetkilendirme sözleşmesi yapmamasının engellenmesi, hizmet bedellerinde azami şartın asgari olarak düzenlenmesi, site yönetimlerinin ve proje satış ofislerinin aracılık faaliyetlerinin engellenmesi gibi görüşlerimizi de sunduk" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum