• Emlak Haberleri
  • Emrullah Yedikardeş: Hem satış hem üretim teşvik ediliyor

Emrullah Yedikardeş: Hem satış hem üretim teşvik ediliyor

Hükümetin orta gelirliye konut kredi finansmanı sağlayan paketinde konut kredi faizi Mayıs 2013 seviyesine çekildi.

05 January 2023
Emrullah Yedikardeş: Hem satış hem üretim teşvik ediliyor   Kampanyayı değerlendiren Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, garantörlük anlaşması olan tüm projeleri kapsayan kampanya ile düşük gelir gruplarına ev sahibi olma yolunun açıldığını söyledi. Emrullah Yedikardeş sözkonusu kampanyanın bugüne kadarki en etkili kampanyalardan biri olacağını, hükümetin bu hamlesiyle hem alıcıları hem konut üreticilerini teşvik ettiğini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile Maliye ve Hazine Bakanı tarafından açıklanan Yeni Evim Kampanyasının koşulları inşaat sektöründe heyecan yarattı. 15 yıl vadede faizi yüzde 0.69’a çeken kampanyanın inşaat sektöründeki durgunluğa son vermesi bekleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, bölge ve şirket ayrımı yapmaksızın, Türkiye’nin her yerinde kredi garantörlük anlaşması bulunan projeleri kapsayan bu paketin, sektörde hareketliliği artıracağını, henüz evi olmayan aileleri ev sahibi olmaya yönelteceğini söyledi.

Gerçek bir mortgage denemesi

Kredi faizlerinin en son Mayıs 2013 yılında yüzde 0.69’u gördüğünü hatırlatan Emrullah Yedikardeş, böylece taksitlerin düşük olacağını, ayrıca peşinatın yüzde 10 olarak belirlenmesinin de aileleri ilk adımı atmada nakden fazla zorlamayacağını açıkladı.

Hileli satış önleniyor

Kampanyadan gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesi için hileli satışların da önlendiğini belirten Emrullah Yedikardeş bu nedenle son 1 yıl içinde ev satışı yapmama koşulu getirildiğini, böylece üzerinde tapulu evi olanların suni bir satış yaparak bu kampanyadan yararlanmasının önlendiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş yatırım amaçlı değil, gerçekten barınma ihtiyacı olanların bu imkanlardan yararlanmasının planlandığını belirtti.

Projeler raftan inecek

Kredi limitinin İstanbul’da 5 milyon lira ile sınırlı olmasını da değerlendiren Emrullah Yedikardeş, kentteki her projede belli oranda dairenin bu imkana dahil olacağını belirterek, “Yeter ki firmalar bankalarla garantörlük anlaşması yapmış olsun. Böylece müşterilerin inşaat tamamlanma kaygıları giderilirken, merdiven altı üretim yapan şirketlere karşı da korunma sağlanmış olacak. Faizlerin önemli bir kısmının devlet tarafından üstlendiği bu kampanyada, konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunuluyor ki bunun da üretimi destekleyici yanı olduğunu söyleyebiliriz. Açıklamalara göre, inşaata başlayacak projeler de kapsam dahilinde. Bu daprojelerin raftan ineceğini gösteriyor. Türkiye’de gerçek bir mortgage denemesi olacak. Milletimize hayırlı olsun” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum