En Pahalı Yazlık Evler Çeşme’de!

İzmir Çeşme'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

15 Temmuz 2015
En Pahalı Yazlık Evler Çeşme’de!

En çok yazlık ev ilanı girilen ilçe Kuşadası olurken, yazlık ev fiyatlarında en pahalı ilçe ise Çeşme oldu.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden sahibinden.com, 2015 yılına ait ilk 5 aylık yazlık ev verilerini açıkladı. Verilere göre en çok yazlık ev ilanı Kuşadası ilçesinden verilirken, ev fiyatlarının ortalama 425 bin lirayı bulduğu Çeşme en pahalı ilçe olarak kaydedildi.

158 BİN LİRAYA YAZLIK

Tatilcilerin gözde merkezlerinden Bodrum’da ise yazlık ev fiyatları Çeşme’nin gerisinde kalarak ortalama 240 bin lira olarak belirlendi. Türkiye’nin ilk “yavaş şehir” unvanına sahip ilçesi Seferihisar’daki yazlıklar ortalama 157 bin 500 liradan alıcı buldu.

İSTANBUL ÇEVRESİNDE İLK TERCİH ŞİLE

Sahibinden.com verilerine göre, İstanbul’a yakın olmak isteyen tatilcilerin ilk tercihlerinden olan Şile’de yazlık ev fiyatları ortalama 350 bin lira olarak gözlendi. İstanbul’daki yazlıkçıların şehirden bir başka kaçış merkezi olan Silivri’de ise ortalama yazlık bedeli 165 bin lira oldu.

YAZLIKÇILAR VİLLA VE MÜSTAKİL EV TERCİH EDİYOR

2015 Ocak-Mayıs ayı verilerine göre tüketiciler yazlık ev özelliklerinde en çok müstakil ve villa tipini tercih etti. sahibinden.com’un Türkiye genelindeki yazlık ev verileri doğrultusunda villa tipi evler ortalama 164 bin liradan, müstakil evler ise ortalama 166 bin liradan alıcı buldu.

YAZLIKÇILAR EN ÇOK BURALARI TERCİH EDİYOR

Türkiye’de yazlık ev arayanların yaklaşık yüzde 40’ı site içini tercih ediyor. Son dönemlerde Türkiye’de konut algısı git gide değişiyor.

Özellikle deprem tehlikesi vatandaşı yeni yapılmış güvenli binalarda yaşamaya itiyor. Güvenlik problemi, yeşil alanların azalması, sosyal alan ihtiyacı gibi etmenler yazlıkçıların tercihlerini doğrudan etkiliyor. Birincil konutların yanı sıra yazlık aramalarında da bu tip kriterler öne çıkmaya başladı. Vatandaş artık yazlık evlerini de site içinden arıyor. Özellikle yüzme havuzları, spor alanları ve güvenlik gibi unsurların cezbettiği alıcılar tatillerini rahatlık ve güven içinde geçirmek istiyor.

YÜZDE 1’İ REZİDANSI SEÇİYOR

İstanbul’un yazlık ilçelerinden Silivri, Büyükçekmece, Şile gibi bölgeler ele alındığında; ‘yapı tipi’ kategorisinde en çok aranan özellik yüzde 56 ile ‘apartman’ seçeneği. Konut arayanların yüzde 41’i ‘site içi’ni, yüzde 2’si ‘müstakil’ seçeneğini, yüzde 1’i ise ‘rezidans’ seçeneğini işaretliyor.

AKDENİZ VE EGE’DE ORANLAR AYNI

Yazlıkçıların çoğunlukla tercih ettiği Antalya ve İzmir illerinin arama verilerine bakıldığında ise benzer oranlar göze çarpıyor. Yapı tipi dağılımında yine yüzde 41’lik oran site içini, yüzde 57’lik bölüm ise apartman seçeneğini gösteriyor.

DAHA ÇOK MÜSTAKİL YAPILAR TERCİH EDİLİYOR

Konut arayanlara binanın yaşı sorulduğunda ise yüzde 61’lik dilim ‘sıfır bina‘yı tercih ediyor. 1 ila 5 yıllık binaları tercih edenlerin oranı yüzde 11, 6 ila 10 yıllık seçenlerin oranı yüzde 10 olurken; kalan kısım 10 yıldan yukarısını tercih ediyor. Bina toplam katının seçeneklerinde ise en yüksek oran yüzde 65 ile 1 ila 5 katlık binalarda. Yüzde 26’lık kısım 6 ila 10 katlı binaları seçerken, diğer konut alıcıları daha yüksek katlı binalarda yaşamak istiyor.

YÜZDE 61’LİK KISIM AÇIK OTOPARK İSTİYOR

Yazlık ev alıcılarının konut arama sorgularından çıkan sonuçların bir diğeri de otopark ve asansörün tercih edildiği yönünde. Yüzde 61’lik kısım açık otopark, yüzde 6’lık kısım ise kapalı otopark tercih ederken, yüzde 32’lik kısım ‘otopark olmasın‘ diyor. Asansör sorulduğunda ise yüzde 54’lük kısım ‘asansör olmalı‘, yüzde 45’lik kısım ‘olmamalı‘ diyor. Kalan yüzde 1’lik dilim ise ‘farketmez’ diyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.