Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Evini Satamayacak

2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak...

08 Temmuz 2016
Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Evini Satamayacak 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak...

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre, binalarda enerjinin etkin ve verimli kullanılması, israfın önlenmesi için “enerji kimlik belgesi” uygulaması başlatılmıştı. Bu belgede binaların enerji ihtiyacı ve tüketimi, ısıtma soğutma sistemleri ile bilgiler bulunuyor.

1 Ocak 2011 tarihi itibari ile zorunlu hale gelen uygulamada 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip tüm binaların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Enerji kimlik belgesi için son tarih ise 2 Mayıs 2017 olarak belirlendi.

Verilen sürenin sonuna yaklaştıkça bina ve daire sahiplerini de enerji kimlik belgesi telaşı sardı. Bu konuda uyarıda bulunan yetkililer belge çıkarmayan binalarda alım satım ve kiralama işlemlerinin yapılamayacağını duyurdu.

Enerji kimlik belgesinden sanayide üretim faaliyetlerini yürüten, planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan ve toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında bulunan binalar muaf tutuldu. Atölye, sera, depo, ardiye, ahır gibi binalar da uygulamaya dahil değil.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.