Enflasyona Karşı Gayrimenkul veya Emtia

Ata Portföy, 2022 Mayıs ayı raporunu yayınladı. Raporda, Türk Lirası yatırımcısının kendisini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul, emtia ve hisse senedi yatırımlarına yöneldiğine dikkat çekildi.

09 June 2022
Enflasyona Karşı Gayrimenkul veya Emtia Emtia sınıfında özellikle gıda ve tarımsal emtianın uzun vadeli bir yükseliş döneminin başında olduğu beklentileri paylaşıldı. Fon yönetimi alanında 20 yılı aşan tecrübesiyle sektörün öncü şirketlerinden Ata Portföy, Mayıs ayı raporunda, hisse senetleri endekslerinin pozitif ivmeyi sürdürdüğünü, varlık dağılımında faizi azaltıp hisse senedi ve Eurobond’u arttırdıklarını aktardı.

Yatırımcılar Orta ve Uzun Vadeli Pozisyona Girmekten Kaçınıyorlar

Dünyada yüksek enflasyon nedeniyle faizler artarken, Türkiye’nin politika faizini %14’te tutması Türk Lirası’nın değer kaybetmesine ve döviz rezerv kaybına neden olduğuna vurgulayan Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz; “Seçimlere bir yıl kala büyüme ve istihdamı önceleyen politikalar, enflasyonun daha da yükselmesine neden olabilir. Turizmin canlı geçmesi sayesinde yaz dönemi ciddi bir kriz yaşanmasa bile yatırımcılar orta ve uzun vadeli pozisyona girmekten kaçınıyorlar” dedi.

Türk Lirası yatırımcısının kendisini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul, emtia ve hisse senedi yatırımlarına yöneldiğini belirten Mehmet Gerz; “Buna paralel biz de Ata Portföy Varlık Dağılımı Modeli’mizde kısa vadeli TL alokasyonunu %15’ten %5’e düşürürken, hisse senedini %35’ten %40’a; Eurobond ağırlığımızı da %20’den %25’e çıkartıyoruz. Kalan %30’luk kısmı ise emtia ağırlıklı global tematik fonlarda değerlendirilmesini öneriyoruz. Emtia sınıfında özellikle gıda ve tarımsal emtianın uzun vadeli bir yükseliş döneminin başında olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hisse Senetleri Endeksleri Pozitif İvmeyi Sürdürdü

Ata Portföy hisse senedi fonları getirilerinin Mayıs ayında, Ata 2. Hisse Senedi Fonu (AAV) için %4,3; Ata Analiz Hisse Senedi Fonu (TLZ) için %5,1 ve Ata Kar Payı Ödeyen Hisse Senedi Fonu (AYA) için %1,5 olarak gerçekleştiğini belirten Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, aktif varlık dağılımı ile etkin risk yönetimi anlayışı ile yönetilen değişken fonları Ata Çoklu Varlık Değişken Fonu (AAK) %4,8; Ata 1. Değişken Fonu (AED) ise %6,1 aylık getiri sağladığını, mevduat üstü getiri sağlama hedefiyle farklı varlık sınıflarına yatırım yaptığımız değişken fonlarının mevduat üstü getiri sağlamaya Mayıs ayında da devam ettiğini aktardı.

Dönüşümün Merkezi: Tarımsal Üretim ve Gıda Sektörü

Global tematik fonları olan Ata Tarım ve Gıda Değişken Fon’unun (YLC) Nisan ayında %7,4 performans göstererek Global hisse senedi piyasalarındaki yüksek volatiliteye rağmen pozitif getiri sağlamaya devam ettiğini söyleyen Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, fonun yerli ve yabancı hisse senetlerinin yanında Tarımsal Emtia’lara da yatırım yaptığını ve portföyünde %70 oranında döviz cinsi varlıklar bulundurduğunu, fonun 2022 Şubat ayı kuruluşundan itibaren getirisinin %20,8 seviyesine ulaştığını aktardı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum