EPDK'nın Serbest Tüketici Portalı Yolda

23 Mayıs 2016
PAYLAŞ
EPDK'nın Serbest Tüketici Portalı Yolda
EPDK, “Serbest Tüketici Portalı” uygulamasını başlatıyor. Portal ile tüketici elektriğini istediği tedarikçiden seçebilecek...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), “Serbest Tüketici Portalı” kurmaya hazırlanıyor.

EPDK yetkililerinden edinilen  bilgiye göre, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle yıllık 3 bin 600 kilovatsaat olan serbest tüketici limitinin sıfırlanması sürecine daha kolay geçilmesi hedefleniyor.

Dedarikçi değiştirme süreçlerinin kayıt altına alacak olan portalda tüketiciler geçmiş tüketim değerlerini, varsa geriye dönük düzeltmelerini ve seçtikleri tedarikçiye ait bilgileri görüntüleyebilecekler.

Gerekli hazırlıklar yapılmadan serbest tüketici limitini sıfırlamanın, elektrik piyasasında hem vatandaşlara hem de şirketlere zarar verebileceği uyarısında bulunan yetkililer, tüketim noktalarına ilişkin bilgileri güncel tutma yükümlülüğü dağıtım şirketlerine, tüketicilerin bilgilerini güncel tutma görevi ise tedarikçi şirketlere verileceğini söyledi.

KİŞİSEL BİLGİLER GİZLİ TUTULACAK
Elektrik tedarik şirketleri portföylerine kaydetmek istedikleri tüketicilerin bilgilerini teyit etmek amacıyla sorgulama yaparken tüketicinin bazı kişisel bilgilerine erişemeyecek. Sistem tüketicinin bazı bilgilerini saklı tutacak.

EPDK, ilerleyen dönemde Serbest Tüketici Portalı'nın, e-Devlet, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi gibi sistemlerle entegre çalışmasını hedefliyor.


"EPDK'nın Serbest Tüketici Portalı Yolda" haberine ait yorum yok

Yorum Yap