Ercan Uyan’dan Dar Gelirli İçin Ucuz Ev Formülü

08 Mart 2016
PAYLAŞ
Ercan Uyan’dan Dar Gelirli İçin Ucuz Ev Formülü

İstanbul'daki konut talebinin büyük kısmının dar ve orta gelirliden olduğunu belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan dar gelirli için ucuz ev formülünü açıkladı...

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile 12 firma temsilcisi dar gelirliye ucuz konut için bir araya geldi. Sektörün sorunlarının konuşulduğu bir toplantı yapıldığını belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, dar gelirliye ucuz konut için formülünü açıkladı.

DAR GELİRLİ İÇİN UCUZ EV FORMÜLÜ

İstanbul'daki konut talebinin yüzde 70-80'inin dar ve orta gelirli olduğunu ancak arsa maliyeti nedeniyle yapamadıklarını belirten Uyan, " Plan yetkisi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da yerel yönetim, özel sektör ile işbirliği yapsın. Hadımköy, Çatalca gibi alanlarda tarla vasfında metrekaresi 70-100 liraya alanlar var. Terk alanlarla birlikte bunun metrekaresi 150 liraya gelir. 1100 lira da inşaat maliyeti. Toplam maliyet metrekare başına 1350 lira olur. Bu alanlar ihale edilir. Metrekaresi 2 bin 500 liraya satılırsa 1150 liralık bir kâr var. Bunun bir kısmını inşaatçı alır, bir kısmını TOKİ. TOKİ bu kaynakla bölgeye altyapı ulaşım yatırımı yapar. Hatta bu formül ile metrekare fiyatını 2 bin 500 liranın altına çekmek de mümkün" şeklinde konuştu.

Yapılan bu evlerin yalnızca ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşması için düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Uyan, "İhale yapan TOKİ sınırları da çizsin. Şu fiyattan yüksek ev satamazsın desin” dedi.

KONUT BAKANLIĞI OLMASI LAZIM

İnşaat sektörünü teslim eden bir kurum olmadığını belirten Uyan, "Evde baba yok. Baba olmayınca da disiplin olmuyor." benzetmesini yaptı. Uyan, "Bu kadar büyük bir sektör için Konut Bakanlığı gibi bir oluşum gerek. Yani sektörün bir babaya ihtiyacı var" dedi.


"Ercan Uyan’dan Dar Gelirli İçin Ucuz Ev Formülü" haberine ait yorum yok

Yorum Yap