Erkanlı Grup’dan 60 Milyon Dolarlık Yatırım

Erkanlı Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Erksan Çevre Teknolojileri, 60 milyon dolarlık çevre yatırımına start verdi. Şirket 4 ayrı tesisi hayata

01 Nisan 2014
Erkanlı Grup’dan 60 Milyon Dolarlık Yatırım

Erkanlı Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Erksan Çevre Teknolojileri, 60 milyon dolarlık çevre yatırımına start verdi. Şirket 4 ayrı tesisi hayata geçiriyor.
Erkanlı Şirketler Grubu'nun bünyesinde yer alan Erksan Çevre Teknolojileri Atık Yönetimi AŞ ve iştirakleri 60 milyon dolarlık çevre yatırımına hayat veriyor. İlki Kocaeli Başiskele'de hayata geçen tesislerle birlikte şirket sırasıyla Tekirdağ, Ege ve Akdeniz, İç Anadolu bölgelerinde Yatırım yapacak. Yeni yatırımlarla birlikte çevre sektöründe güvenle anılan adını ve çevreci tavrını net olarak ortaya koyan Erkanlı Grubu, aynı zamanda atık yönetimi konusunda borsaya açılan ilk şirket olmayı hedefliyor.

 

Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, yeni çevre yatırımlarını anlatmak üzere basınla sohbet toplantısı düzenledi. Erksan Çevre Teknolojileri firmasının 2001 yılında sektörde yer alan ilk firmalardan biri olarak çalışmalarına başladığını anlatan Erkanlı, hayata geçirecekleri yatırımlarla birlikte yeni bir dönemin başladığını vurguladı. Erkanlı atık yönetimi konusunda büyük sanayi kuruluşlarından biri olma yolunda ilerlediklerini açıkladı.

 

Rıza Hüseyin Erkanlı15 milyon dolarlık Yatırım değerine sahip tesislerden ilkininKocaeli Başiskele'deki Çamur, susuzlaştırma bertaraf tesisi oluşturduğunu söyledi. Erkanln "Bu tesis 2013 yılı sonunda faaliyete geçecek. Sözkonusu tesis, endüstriyel kuruluşların proses ve arıtma tesislerinden kaynaklanan çeşitli özellikteki tehlikeli ve tehlikesiz arıtma çamurlarını yüksek sıcaklıkta kurutarak çıkan ürünün Çimento sektörüne alternatif yakıt olarak verilmesini sağlayacak" dedi. Erkanlı Türkiye'de buna benzer 5-6tesis kurulduğunda tüm Çimento sanayiinin enerji ihtiyacının en az yüzde 5'inin karşılanabileceğini öngördü. Rıza Hüseyin Erkanlı Avrupa'da çimento sektörünün enerji ihtiyacının yüzde 60'ının atıktan karşılandığına dikkat çekti.

 

 

Erkanli_Gruptan_60_milyon_dolarlik_cevre_yatirimi_65345_c0b3f

 
Çimento Sektörünün Yakıt İhtiyacı Karşılanacak

 

Başiskele'deki tesisin başlangıç kapasitesi ayda 3 bin 600 ton, yılda 43 bin 200 ton olacak. 3 vardiya halinde çalışacak tesise yüzde 70-90 nem oranında giren çamur yaklaşık yüzde 5 nem oranına düşürülecek.
Çamurların geri kazanımı ile çimento fabrikalarının yakıt ihtiyacı karşılanacak ve bu sayede de doğal kaynak kullanımı azalacak, daha az fosil yakıt yakılacak ve daha az karbondioksit atmosfere yayılacak.
Rıza Hüseyin Erkanlı, atığın her türlü alanında faaliyet göstererekentegre atık yönetimi yapmayı amaçladıklarını açıkladı. Bu paralelde sektördeki yatırımlarına diğer atık dallarını da ilave edeceklerini anlatan Erkanlı, elektronik atık işletme tesisi kurmak için araştırmalar yaptıklarını açıkladı.

 

Kentsel Dönüşümün Atıkları da Değerlendirilecek

 

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Erkanlı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Türkiye'nin şu anda Kentsel Dönüşüm seferberliğinde olduğunu da hatırlattı. Sadece İstanbul'da 2 milyon binanın yıkılacağını anlatan Erkanlı, buradan çıkacak hurda, metal, plastik ve tehlikeli atık miktarının önemli oranda olacağına dikkat çekti. Erkanlı "Buradan çıkan atıklar değerlendirilmek suretiyle de ekonomiye önemli bir katma değer sağlanacaktır" dedi.

 

Normal süreçte yıkılan binalardan çıkan hurdayı müteahhitlerin kamyonlarla belli bölgelere göndermesi gerektiğini, bunun da müteahhitler için ayrı bir maliyet oluşturduğunu anlatan Erkanlı, "Oysa Müteahhit firmalar bu tür kurumsal firmalarla anlaşırlarsa hem ekonomik bir yükten kurtulur, hem de bu maddeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın işaret ettiği yeni uygulamalar çerçevesinde altyapı çalışmalarında hammadde olarak kullanılır" dedi.

 

Kalkınmakta Olan Ülkelere Ekonomik Çözüm

 

Rıza Hüseyin Erkanlı, çevrenin sürekli gelişen ve yeni projeler gerektiren bir sektör olduğuna dikkati çekerek, "Kalkınmaya çabalayan, ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunan gelişmekte olan ülkelerin tabi kaynaklarından uzun vadede ve maksimum şekilde faydalanabilmeleri için atık israfına son vermeleri, ekonomik değeri olan maddeleri geri dönüşüme ve tekrar kullanma yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir" dedi.

 

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İŞ GYO, Ankara ve Antalya'daki banka binalarını satışa çıkardı

İŞ GYO, Ankara ve Antalya'daki banka binalarını satışa çıkardı

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ankara Kızılay Banka Hizmet Binası ve Antalya Banka Hizmet Binası'

29 Temmuz 2017


Z. Altan Elmas: 2017’nin sonunda gayrimenkul sektörü rekora imza atacak

Z. Altan Elmas: 2017’nin sonunda gayrimenkul sektörü rekora imza atacak

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve KONUTDER Başkanı Z. Altan Elmas, TÜİK tarafından açıklanan Hazir

24 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat