• Emlak Haberleri
  • Erzurum’un En Gözde İlçeleri Aziziye, Palandöken ve Yakutiye

Erzurum’un En Gözde İlçeleri Aziziye, Palandöken ve Yakutiye

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Lisanslı Değerleme Uzmanı İbrahim Ceylan, Erzurum konut sektörünü mercek altına aldı.

02 June 2023
Erzurum’un En Gözde İlçeleri Aziziye, Palandöken ve Yakutiye Konut sektöründe Erzurum’un en rağbet gören ilçeleri Aziziye, Palandöken ve Yakutiye olurken, bu üç ilçede konut fiyatları ise 7.000 - 15.000 TL/m² aralığında değişiyor.

EVA Gayrimenkul'un gerçekleştirdiği "Erzurum'da Güncel Piyasa Bilgileri ve Gelişme Kolları" başlıklı araştırmaya göre kentte yapılaşma başta 3 merkez ilçe olan Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinde yoğunlaşıyor. Diğer ilçelerde ise son yıllara göre inşaat sektöründe hızlı bir artış söz konusu. Erzurum’u mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Lisanslı Değerleme Uzmanı İbrahim Ceylan; Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Hayvan Pazarı, Kombina alanı, Palandöken caddesi, Veyis Efendi Mahallesi, Şehitler Mahallesi, Harput Mahallesi, İmar İskan Blokları, İstanbul Kapı Mahallesi, Aziziye, Gaziler, Mecidiye, Yukarı – Aşağı Sanayi, Edip Somunoğlu, Üç Küme Evler, Solakzade Mahallesi, Çat Yolu Sanayi Alanı, Kale çevresinde kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti;

Palandöken’de fiyatlar 8.000 – 9.000 TL/m²

Palandöken ilçesinde büyük ölçekli konut projelerinde ise Yıldızkent (Osmangazi ve Hüseyin Avni ulaş mah.) semtlerinde yoğunluk yaşanıyor. 2022 sonu itibari ile Orta ölçekli projelerde konutlar 2022 sonu itibari ile 8.000 – 9.000 TL/m² aralığında satışa sunulurken, büyük ölçekli projelerde ise 10.000 – 12.000 TL/m² arasında satışa sunuluyor.

Palandöken’de fiyatlar projenin niteliğine ve konum faktörüne göre değişiyor

Konutların üç yıl öncesine kadar ortalama 170 m2 ile 190 m2 alanlı olarak inşa edilmekte iken son yıllarda yükselen inşaat maliyetleri sonrasında mesken alanlarının 125 m2 ile 175 m2 aralığına değişen büyüklüklerde, 1+1,2+1,3+1 ve 4+1 tipinde inşa edilmekte. Palandöken ilçesinde bulunan konut projeleri incelendiğinde mevcut projelerde nitelikli konut fiyatlarının KDV hariç 4.250 – 6.750 TL/m², proje ve inşaat aşamasındaki nitelikli konut fiyatlarının ise KDV hariç 7.000 - 12.500 TL/m² gibi çok geniş bir aralıkta değişiyor. Bölgede Şehir Hastanesi’nin ve Kayak merkezinin bulunması konum faktörü oluşturduğundan, fiyatların hem projenin niteliğine hem de konum faktörüne göre değişmekte.

Yakutiye’de yeni projelerde fiyatlar KDV hariç 8.000-15.500 TL/m²

Yakutiye İlçesinde Kombina ve Hilalkent mahalleleri artan imar yoğunlukları sonrasında inşaat firmaları tarafından yoğun olarak talep görmekte olup, yapılaşma her geçen gün artıyor. Hızla gelişen ilçede kısmen artan nüfus ve yaşam standardı, yeni ve nitelikli konutlara talep oluşturuyor. Bölgede yapılan konut projeleri özellikle ilçedeki orta ve üst gelir grubuna hitap ediyor.

İlçede projelerde en çok tercih edilen daire tipi 3+1 ve 4+1, özellikle çocuklu ve geniş ailelerin tercih ettiği bu dairelerde soyunma odası, çamaşır odası ve kiler gibi odaların bulunması söz konusu daire tipini cazip kılıyor. Son zamanlarda 2+1 dairelerin tercih edilirken, 1+1 daire seçenekleri ise yatırım amaçlı olarak son yıllarda tercih görmeye başladı. Bölgede proje ve inşaat aşamasındaki nitelikli konut fiyatları da KDV hariç 8.000 - 15.500 TL/m² gibi çok geniş bir aralıkta değişiyor.

En çok fiyat artışı sağlayan ilçelerden biri Aziziye

Aziziye İlçesi, son yıllar içerisinde en çok fiyat artışı sağlayan ilçeler arasında yer alıyor. İlçede beş yıl öncesine kadar inşaat sektöründe durgunluk varken imar planlarında bu ilçede yaşanan hareketlilik ve pandemi sürecinde müstakil yapılara olan talebin artması inşaat firmalarını Aziziye ilçesine yönlendirmiş durumda. Aziziye ilçesi 2015 yılında 53 bin nüfusa sahip iken inşaat sektöründeki ciddi artış sonrası ilçe nüfusu 65 bin hanelere ulaştı. İlçede Gezköy, Selçuklu ve yarımca mahalleleri en çok tercih gören bölgelerin başında geliyor. Aziziye ilçesinin Dadaşkent semtinin Yıldızkent ve çevreyolu arasında kalması, organize sanayi bölgesinin bu ilçede yer alması, şehir merkezine yaklaşık 8 km mesafede olması, termal otellerin bu bölgede olması yatırımların bu ilçede yoğunlaşmasına pozitif etkide bulunmuştur.

Dadaşkent merkez ilçelere oranla daha düşük seviyede

Yapılan zemin etüt raporları sonucunda Dadaşkent semtinde yüksek katlı yapılaşmalara izin verilmezken, müstakil ve villa tipi yatay yapılaşmanın daha yoğunlukta olduğu görülüyor. En çok 5 katlı konut projelerinin olduğu bu bölgede müteaahitlerin büyük projelere talebi diğer merkez ilçelere oranla daha düşük seviyede.

Ceylan, bölgede yaşanan yapılaşma hakkında da tespitlerde bulundu:

“Yeni yapılan inşaat projeleri ve son beş yıldaki ilerlemeye bakıldığında Erzurum şehrinde gelişimin 3 merkez ilçe olan Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinde yoğunlaştığı görülüyor. Aziziye ilçesinde, yapılaşmanın Milli Egemenlik caddesinin batısında ve Yarımca mahallesi çevresinde yoğunlaştığı, Palandöken İlçesinde yapılaşmanın genellikle Şehir Hastanesi çevresinde ve Palandöken dağının eteklerinde olduğu izleniyor. Yakutiye İlçesinde kentsel dönüşüm alanlarında özellikle kombina mahallesi çevresi, Rabia Ana mahallesi çevresi ve Hilalkent semti çevresinde olduğu görülüyor. Palandöken ve Yakutiye İlçeleri, son yıllarda yatırımcı şirketler ve markalı inşaat firmaları tarafından yatırım bölgesi olarak görülmekte. Yakutiye ilçesinde Türkiye’nin en büyük 5. Alışveriş Merkezi olan MNG faaliyet gösteriyor. Nitelikli konutların arttığı bölgelerde alışveriş merkezlerinin de artması dikkat çekici bir olgu olarak göze çarpıyor. Diğer yandan, Erzurum’da otelcilik sektörü de hızla gelişiyor. Hali hazırda faaliyet gösteren Sway, Dedeman, Polat gibi otel zincirlerinin yanı sıra Hilton ve Ramada gibi otel zincirleri de hizmet vermeye başlamış durumda.” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum