Esenler’e 50 Bin Yeni Konut Geliyor

15 Nisan 2016
PAYLAŞ
Esenler’e 50 Bin Yeni Konut Geliyor

Esenler'de bulunan 8.7 milyon metrekarelik askeri arazi üzerinde 50 bin yeni konut hayata geçirilecek...

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak ve dev şehir parkını içeren Esenler'deki Yeni Şehir Projesi 'Ortak Hizmet Protokolü' yapılmasına karar verdi.

Oy çokluğuyla kabul edilen karara göre 8 milyon 700 metrekarelik askeri alan kentsel dönüşüm projelerinde 'reserv konut alanı' olarak kullanılacak. Esenler'de yıkılacak konutları yerine bu arazide yaklaşık 50 bin konut inşa edilecek.

İBB BU ALANDAKİ KONUTLARI KULLANABİLECEK

Protokole göre İBB, Esenler, Bağcılar, Bahçelievler, Güngören ve Küçükçekmece gibi ilçelerde planladığı ulaşım güzergahlarında kalan ve yıkılması gereken binaların takası için bu alandaki konutları kullanabilecek.

Esenler Belediyesi bu alanda inşa edilecek konutların yüzde 10'unu İBB'ye teslim edilecek ve İBB arazide TOKİ, KİPTAŞ gibi şirketleri kullanarak konut üretebilecek. 3 ay içinde çalışmalara başlanacağı belirtilen protokolün süresi 10 yıl olarak açıklandı.

2,5 MİLYON METREKARE ŞEHİR PARKI

Proje kapsamında 2 buçuk milyon metrekarelik dev şehir parkı da yer alıyor. Teması, tasarımı ve bakımını İBB tarafından üstlenilecek olan park dünyanın en büyük üçüncü parkı unvanına sahip olacak.

Esenler dev şehir parkında müze, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası gibi alanların yer alması planlanıyor.


"Esenler’e 50 Bin Yeni Konut Geliyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap