Esenyurt Mağdurları İle İlgili En Büyük Soruşturma Tamamlandı

15 Mart 2016
PAYLAŞ
Esenyurt Mağdurları İle İlgili En Büyük Soruşturma Tamamlandı

Esenyurt'ta konut mağdurlarıyla ilgili en büyük soruşturma tamamlandı. Davanın ilk duruşması önümüzdeki günlerde gerçekleşecek...

Esenyurt’ta, teslim edilmeyen konutlar ile ilgili en kapsamlı soruşturma tamamlandı. 30 kişinin sanık olarak yargılanacağı davada 263 kişi ve kurum mağdur olarak yer alıyor. Binlerce kişiden ‘İmece sistemi’ ile para toplamakla suçlanan sanıklardan bazılarına bin 764 yıl hapis cezası isteniyor.

İddianame Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Talip Kalkan tarafından hazırlandı. İddianame Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, davanın ilk duruşması önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

Davada Saylan İnşaat Konut Mağdurları Derneği, Babil Kuleleri Gayrimenkul Sahipleri Dayanışma Derneği, Taç Mahal Gayrimenkul Sahipleri Dayanışma Derneği, Türkiye Havayolu Pilotları Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (PİLVAK) ile birlikte 259 kişi mağdur sıfatı ile yer alıyor.

30 sanığın bulunduğu davada bir numaralı sanık kapatılan İstanbul İl Özel İdaresi’nde İnsan Kaynakları Daire Başkanı olarak görev yapan Bilal Demir oldu. Ayrıca sanıklar arasında Ayşe Didem Demir, Zeynep Hilal Demir, ağabeyi Fevzi Demir, Osman Turan, Cemal-Süleyman Sağlam, Taha ve Necati Aktülün, PİLVAK eski başkanı Erhan Çakmak, PİLVAK eski çalışanı Fevzi Ağırbaş, Mehmet Taşçı, Nazen Çelebi gibi isimler yer alıyor.

Dolandırıcılık yapmakla suçlanan sanıklar için 2 ila 7 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor. Bazı sanıklar için ise, her bir mağdur için ayrı ayrı ceza istendi. Buna göre, Osman Turan 504 yıl ile bin 764 yıl, Taha ve Necati Aktülün 404 yıl ile bin 414 yıl, Bilal Demir ise 158 yıl ile 553 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası ile yargılanacak.


"Esenyurt Mağdurları İle İlgili En Büyük Soruşturma Tamamlandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap