Esenyurt'ta konut mağdurlarına müjdeli haber!

Esenyurt Belediyesi, yarım kalan inşaatlar için çalışma başlattı.

06 July 2021
Esenyurt'ta konut mağdurlarına müjdeli haber! İstanbul'da konut piyasasının son yıllarda büyük hareketlilik gösterdiği ilçe olan Esenyurt'ta aynı zamanda yeni inşaat projeleri de bir bir yükseliyor. İlçede geçmiş dönemlerden bu yana yarım kalan inşaat sorunu da bulunuyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, Esenyurt Belediyesi'nin ilçede müteahhitlerin yarım bıraktığı projeleri tamamlamak adına bir çalışma başlattığı bildirildi.

Belediyesinin Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, yarım kalan inşaatlar nedeniyle vatandaşın mağdur olduğuna dikkat çekerek, "Yarım kalan, bırakıp kaçan müteahhitlerin bıraktığı inşaatları kar beklemeksizin, çok düşük karlarla organizasyon yapıp bunları kentsel dönüşüm alanında değerlendirebiliriz. Aralarında birçok deprem riski olan bina da var. Bazı yerlerde toplu olarak belediyenin garantörlüğünde yapılmasını isteyen siteler var. Bu işlemlerin yapılabilmesi için finansman ihtiyacı var. Zaten Derman Şirketi kabul edilirken de bunun için kabul edilmişti" ifadelerini kullandı.

BELEDİYE ŞİRKETİ GARANTÖR OLACAK

Vatandaşların geçmişte yaşadığı sorunlar nedeniyle müteahhitlerle çalışma konusunda endişeli olduğunu belirten Başkan Bozkurt, "Herkes biliyor ki Esenyurt'ta birçok imar yolsuzluğu ve bırakıp kaçan dolandırıcılar oldu. Bu dolandırıcılıklardan korktukları için vatandaşlar sitelerini müteahhitlere veremiyorlar. ‘Biz bunu verirsek bunlar da bunu bırakıp kaçar mı, bizleri zarara uğratır mı, dairemizden olur muyuz' diye endişe duyuyorlar. Dolayısıyla belediyenin garantörlüğünde bu işin yapılmasını istiyorlar" diye konuştu.

İnşaatların garantörlüğünü şirket aracılığıyla yapılabileceğini aktaran Bozkurt, "O sebeple Derman Şirketi üzerinden gelen talepleri değerlendirmek üzere bu çalışmayı yürüteceğiz" diye konuştu.

Öte yandan söz konusu çalışma nedeniyle Derman Şirketi'nin sermayesinin artırılmasına yönelik başkanlık teklifi hazırlandığı belirtildi. Bu teklifin Perşembe günü düzenlenecek ikinci oturum toplantısında oylanacağı bildirildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum