Ev Alana Devlet Desteği Nasıl Olacak ?

Meclis'e sunulan Torba Yasa tasarısında ev alana devlet desteği geliyor. Peki, ev alana devlet desteği nasıl olacak ? İşte yanıtı...

18 Mart 2015
Ev Alana Devlet Desteği Nasıl Olacak ?

Meclis'e sunulan Torba Yasa tasarısında ev alana devlet desteği geliyor. Peki, ev alana devlet desteği nasıl olacak ? İşte yanıtı...

Hükümet, 7'den 70'e milyonlarca kişiyi ilgilendiren müjde paketini Meclis'e sundu. Vatandaş Torba Yasa tasarısında yer alan ev alana devlet desteği nasıl olacak sorusunu merak ediyor. Kanun teklifine göre, açılacak konut tasarruf hesaplarına 15 bin liraya, 27 yaşını doldurmamış gençlerin lira üzerinden açılacak çeyiz hesaplarına 5 bin liraya kadar devlet desteği sağlanacak. Her anne veya babaya toplam bin 300 lira doğum yardımı verilecek.

EV ALANA DEVLET DESTEĞİ BİTMİYOR

Ev alana devlet desteği  bitmiyor. Konut tasarruf hesabı açanlara 15 bin liraya kadar devlet desteği sağlanırken başka bir ev alana devlet desteği de ilk kez ev sahibi olacaklara peşinatın yüzde 15'lik bölümünün devlet tarafından ödenmesi ile sağlanıyor. Bu durumda ev alana devlet desteği iki farklı koldan yapılmış oluyor. Hükümetin ev alana devlet desteği yapmasındaki temel amaç, vatandaşı ev sahibi yapmaya teşvik etmek olarak yorumlanıyor.

Sosyal yardımlardan sermaye piyasalarına, vergi düzenlemelerinden yatırımlara teşvike kadar önemli düzenlemeler içeren Torba Yasa tasarısında, dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

-
Ev Alana Devlet Desteği Nasıl Olacak ?
-

EV ALMAYA TEŞVİK: Konut sahibi olmayan bireylerin ilk konutu satın almaya destek programı başlatılıyor. Vatandaşlarca açılacak konut tasarruf hesaplarına 15 bin liraya kadar devlet desteği verilecek, bu oran her yıl artırılacak. Bu azami oran, 3 katına kadar artırılabilecek. Devre tatil ve ön ödemeli konutlarda teslim süresi uzatılacak.

İLK KEZ EV ALANA DEVLET DESTEĞİ YÜZDE 15!

KONUT DEVRİNE EK SÜRE: Ön ödemeli ev satışında büyük çaptaki inşaat projelerinin devir süresi 36 aydan 42 aya çıkarılıyor. İşini düzgün yapan firmaların bu süre içinde tüketicilere konut teslimatı yapmamasından dolayı ağır cezalara maruz kalması önlenecek.

KREDİ GARANTİSİ ARTIYOR:Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı amacıyla firmalara kredi garantisi veren ve kredi garanti kurumlarına sağlanan destek miktarı artırıldı.

-
Ev Alana Devlet Desteği Nasıl Olacak ?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Selective Blue Projesinin Konut Teslimleri Nisan Ayında Başlıyor

Selective Blue Projesinin Konut Teslimleri Nisan Ayında Başlıyor

Alper İnşaat tarafından hayata geçirilen Selective Blue projesinin teslimleri Nisan ayında gerçekleş

23 Haziran 2017


240 Ay Vade ile Ev Sahibi Olma Fırsatı

240 Ay Vade ile Ev Sahibi Olma Fırsatı

Gayrimenkul sektörüne farklı bir bakış açışı getirerek ufuk açan Birevim, 240 ay taksit seçeneği ile

23 Haziran 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat