Ev Alana Yüzde 15’lik Devlet Desteği Onaylandı

Ev alana yüzde 15'lik devlet desteğinin de yer aldığı 'Torba Yasa' TBMM'den geçti.

19 Mart 2015
Ev Alana Yüzde 15’lik Devlet Desteği Onaylandı

Ev alana yüzde 15'lik devlet desteğinin de yer aldığı 'Torba Yasa' TBMM'den geçti.

Halk arasında 'Torba Yasa' olarak bilinen son kanun taslakları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda kabul edildi.

Teklif paketinde en çok ilgi çekecek olan madde, konut sahibi olmayanlara ilk ve tek konut satın alımlarında, hesap açtırıp üç yıl sistemde kalmaları koşuluyla, 15 bin lirayı geçmemek üzere devlet katkısının sağlanması olacak.

İşte milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kanun tekliflerinden bazıları :

- Çeyiz hesaplarına ödenecek Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen Devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre, ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.

- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu gibi düzenlemelerini de içeren 'torba yasa' teklifi kabul edildi.

- Teklife göre, bankalarda TL cinsinden çeyiz hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları ve evlilikleri müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde devlet katkısı ödenecek.

- Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

EV ALANA DEVLET DESTEĞİ NASIL OLACAK ?

Bankada TL cinsinden konut hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet katkısı ödenecek.

Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek.

Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak Devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen Devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

murat

11 Jan 2016, 13:04

Hangi banka oldugunu bilenler varsa yardimci olsunlar sartlar nelerdir allah rizasi icin yardimci olun


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.