Ev Alım Satımda Yeni Dönem Yolda

Gayrimenkul değerlemeleri bir standarda kavuşuyor. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde gayrimenkul fiyatlarının değerinin üstünde ya da altında gösterilmesinin önüne geçilecek...

18 Temmuz 2016
Ev Alım Satımda Yeni Dönem Yolda Gayrimenkul değerlemeleri bir standarda kavuşuyor. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde gayrimenkul fiyatlarının değerinin üstünde ya da altında gösterilmesinin önüne geçilecek...

Konut alım satımlarından en çok tartışılan konu olan değerleme sorunu ortadan kalkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın ortaklaşa çalışmasıyla tapuda düşük harç ödeme sorunu bitecek.

Artık gayrimenkul alım satımlarında belediyelerdeki rayiç bedel baz alınmayacak. Bunun yerine her il ve ilçenin konut değerleri yeniden belirlenecek. Böylece 300 bin TL'lik ev düşük harç ödemesi için tapuda 100 bin TL, 200 bin TL'lik evde konut kredisini daha fazla almak için 250 bin TL'lik gösterilemeyecek.

Değerleme sorununu ortadan kaldıracak bu yeni düzenlemede Maliye Bakanlığı'yla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve belediyelerde aktif rol alacak.

Avrupa'nun farklı ülkelerinde de uygulanan sistemle birlikte satın alınmak istenen konut ve arsalar için banka, belediye, emlak şirketleri gibi kurumlardan yapılan değerleme raporları bir standarda kavuşmuş olacak.

Değerleme yapılırken gayrimenkullerin hastane, okul, metro, alışveriş merkezi gibi yerlere mesafesi, Evin ana cadde üzerinde olup olmadığı, kat izni ve ilave imar hakkı gibi tüm veriler göz önünde bulundurulacak.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat