Ev Alım Satımda Yeni Dönem Yolda

18 Temmuz 2016
PAYLAŞ
Ev Alım Satımda Yeni Dönem Yolda
Gayrimenkul değerlemeleri bir standarda kavuşuyor. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde gayrimenkul fiyatlarının değerinin üstünde ya da altında gösterilmesinin önüne geçilecek...

Konut alım satımlarından en çok tartışılan konu olan değerleme sorunu ortadan kalkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın ortaklaşa çalışmasıyla tapuda düşük harç ödeme sorunu bitecek.

Artık gayrimenkul alım satımlarında belediyelerdeki rayiç bedel baz alınmayacak. Bunun yerine her il ve ilçenin konut değerleri yeniden belirlenecek. Böylece 300 bin TL'lik ev düşük harç ödemesi için tapuda 100 bin TL, 200 bin TL'lik evde konut kredisini daha fazla almak için 250 bin TL'lik gösterilemeyecek.

Değerleme sorununu ortadan kaldıracak bu yeni düzenlemede Maliye Bakanlığı'yla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve belediyelerde aktif rol alacak.

Avrupa'nun farklı ülkelerinde de uygulanan sistemle birlikte satın alınmak istenen konut ve arsalar için banka, belediye, emlak şirketleri gibi kurumlardan yapılan değerleme raporları bir standarda kavuşmuş olacak.

Değerleme yapılırken gayrimenkullerin hastane, okul, metro, alışveriş merkezi gibi yerlere mesafesi, Evin ana cadde üzerinde olup olmadığı, kat izni ve ilave imar hakkı gibi tüm veriler göz önünde bulundurulacak.

"Ev Alım Satımda Yeni Dönem Yolda" haberine ait yorum yok

Yorum Yap