Ev alıp satacakların dikkatine!

Gayrimenkulde başlayan yeni dönemle birlikte evini internetten satanlar çift koldan takip edilecek. Fiyat belirlemede ise rayiç yerine standart bedel uygulanacak.

05 Temmuz 2017
Ev alıp satacakların dikkatine! Gayrimenkulde başlayan yeni dönemle birlikte evini internetten satanlar çift koldan takip edilecek. Fiyat belirlemede ise rayiç yerine standart bedel uygulanacak.

Hükümet, gayrimenkul sektörü ve internetten kiralama, satış konularına ilişkin iki önemli adım atıyor. İnternet üzerinden yapılan alım-satım ve kiralamalarda ortaya çıkan yüksek fiyatlara yeni düzenlemeler getiriliyor. Değerleme sorunu ise yeni düzenlemeyle birlikte çözüme kavuşturuluyor. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre belediyelerdeki rayiç bedel yerine güncel verilerin yer aldığı arsa-konut değerleri sisteme girilerek her ilçe, ilin konut değerleri uluslararası kriterlere göre yeniden belirlenecek. Elektronik ortamda yapılan gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerine ise çifte denetim getirilecek. Maliye Bakanlığı kurduğu yaklaşık 200 kişilik ekiple sektördeki alım-satımları takip edecek. Yeni düzenlemeyle birlikte internetten konut satan siteler ise resen vergi mükellefi yapılacak.

KENTSEL RANTLAR MASAYA YATIRILDI

Ekonomi yönetimi, gayrimenkulde ‘istisna ve muafiyetler’, kentsel rantların vergilendirilmesi ve imar mevzuatı konularını masaya yatırdı. Son beş yılda ev, arsa, dükkân alıp satanların beyanları Maliye Bakanlığı tarafından özel bir yazılım sistemi ile takip edilmeye başlandı. Bu takip ile birlikte doğru beyan vermeyenler uyarılıyor. Ayrıca gayrimenkul alım-satım ve kiralama işi yapan sitelerin de vergi kaydı olup olmadığı takip altına alınarak, kaydı bulunmayan siteler resen mükellef yapılacak.

RESMİ BELGELERDEN TAKİP YAPILACAK

Maliye Bakanlığı, bankadan kullanılan konut kredisiyle resmi satış bedellerini karşılaştırarak daha az tapu harcı ve vergi ödemek için konutun değerini düşük gösterenleri tespit ediyor. Bu karşılaştırmada belirlenen uyumsuzluk ve satış bedelinde düşük beyan tespit edilmesi halinde alım-satımın muhatapları izaha davet ediliyor. Daha az tapu harcı ödemek için konutun değerini düşük gösteren alıcı ile daha az vergi ödemek için değeri düşük gösteren satıcıya ceza kesilerek, tahakkuk eden vergiler ve izahat zammını zamanında öderse, söz konusu vergi zararının da yüzde 20'sini ödüyor.

İNTERNET SATIŞI ARTIK TAKİP EDİLECEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ortamdaki alım, satım, kiralamadaki yoğunluğa dikkat çekerek konuya ilişkin şunları söyledi: "Evini satmak isteyen farklı sitelere ilan veriyor. Yeni birimimiz bunları izleyecek. Örneğin internetten bir konut kiralanıyor. Kiracı parayı o siteye yapıyor, site de ev sahibine ödüyor. Bu durumda hem konutun hem de sitenin sahibinin beyanda bulunması gerekiyor. Vergi dairesinde kaydı olmayan internet sitelerini mükellef yapacağız."

SİTELERE RESEN MÜKELLEF ZORUNLULUĞU

Ayrıca Naci Ağbal, internet üzerinde satış yapan sitelere yönelik bakanlığın "resen mükellefiyeti tesis etme" yetkisi bulunduğunu hatırlatarak, "Bir mükellef, ticaret yaptığı halde, vergi dairesine gelip, normal mükellefiyet tesis ettirmemişse, Maliye Bakanlığı bunu tespit altına alıp, raporlaştırabilir. Vatandaşın talebi olmasa bile resen mükellefiyet tesis edilebilir. Böyle bir durumda, kişiye her vermediği beyanname için ceza kesme, ödemediği her vergi için vergi takdir etme hakkımız var" dedi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.