Ev Alırken Bu Hususlara Dikkat Edin!

Ev alırken dikkat edilecek hususların başında, ev sahibinin söz konusu konutun tapu bilgilerinde adı geçen şahısla uyuşup uyuşmadığına bakılmasıdır.

09 Şubat 2015
Ev Alırken Bu Hususlara Dikkat Edin!

Ev alırken dikkat edilecek hususların başında, ev sahibinin söz konusu konutun tapu bilgilerinde adı geçen şahısla uyuşup uyuşmadığına bakılmasıdır.

Düzenleyen : Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Çoğu vatandaş, evin asıl sahipleriyle değil de alım-satım işlerinde dolandırıcılık yapan şahıslarla anlaşarak mağdur duruma düşmektedir. Eğer, ev sahibinin doğru kişi olduğundan eminseniz diğer aşamalara geçebilirsiniz.

Tapu aşamasında dikkat edilecek bir diğer husus da konutun tapu kaydında üzerinde ipotek olup olmadığına bakılmasıdır. Üzerinde ipotek olan evleri satın alarak ev sahibi olma hayalleri suya düşenlerin sayısının azımsanmayacak derecede fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Söz konusu gayrimenkûlün tüm izinlerinin tam olmasına dikkat edin. (Kat irtifakının kurulduğuna dair bilgilerin yer aldığı izin, yapı kullanım izni, eğer ev aile konutu ise eş muvafakati belgesi) Bu izinler yoksa gelecekte tarafınıza açılacak herhangi bir tapu iptal davası aleyhinize sonuçlanabilir. Bu da sizi evinizden edebilir.

Evi satın almadan önce mutlaka Tapu Kadastro Müdürlüğü'ne gidin. Söz konusu gayrimenkûlün haritasını inceleyin. Komşu bölgelerde neler bulunduğunu, ilerleyen zamanda hangi inşaatların yapılacağını ya da planlanan herhangi bir proje olup olmadığını öğrenin.

Eğer yukarıda yazılan hususlarda bir problem yoksa konut alım işleminizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak; satın alacağınız ev, oturum amaçlı olsa dahi bir yatırımdır.

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ NASIL OLUNUR ?

Kârlı bir yatırım yapmak için de aşağıda sıralanan hususlara dikkat etmenizde yarar var :

- Alacağınız evin size ne kadar kira geliri sağlayacağını öğrenin. Kira gelirini, evin gerçek bedelini hesaplayarak ve bölgedeki diğer kiralık konutların kira bedellerini inceleyerek belirleyebilirsiniz.

- Yatırım yapacağınız evin oda sayısına ve odaların ne kadar kullanışlı olduğuna dikkat edin.

- Satıcıyı alışverişten uzaklaştırmayacak seviyede pazarlık yapın. Konutu, ilan fiyatından ne kadar aşağıda alırsanız o kadar kâr etmiş olursunuz.

- Evin tüm tesisatını baştan aşağıya inceleyin ya da bir ustaya baktırın. Satın aldığınız ev masraflı olduğu takdirde size zarar ettirecektir.

- Son olarak; evi satın almakta kararlıysanız ve yukarıda yazılanların tüm hususlar olumlu yönde ise kaporanızı ödeyin. Kapora bedelinin de anlaştığınız fiyatın yüzde 5'inden fazla olmaması gerektiğini göz önünde bulundurun.

KONUT ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.