Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev alırken dikkat edilecek hususlar arasından en önemli kriterleri sizler için sıraladık. İşte ev alırken dikkat edilecek hususlar ...

16 Nisan 2015
Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev alırken dikkat edilecek hususlar arasından en önemli kriterleri sizler için sıraladık. İşte ev alırken dikkat edilecek hususlar ...

Ev sahibi olma hayallerinizin kâbusa dönüşmesini istemiyorsanız bu hususlara dikkat etmenizde fayda var.

Kendimize ait bir konut sahibi olmak neredeyse hepimizin ortak hayali. İş uzun yıllar boyunca yoğun bir çaba sonucunda elde ettiğimiz birikimleri yatırıma çevirmeye geldiğinde, aklımıza ilk gelen şey gayrimenkule yatırım yapmak olur. Ancak bu yatırımı gerçekleştirirken satın alma sürecine geldiğimizde konutun altyapısı, kalitesi, projenin konumu, iskan durumu, net ve brüt metrekaresi, tapusu, sosyal donatıları vb. etkenlerle birlikte, yatırımınızı doğru yere yapıp yapmadığınız konusunda pek çok can alıcı faktör de aynı anda devreye girer. Bu nedenle sonradan bir pişmanlık yaşamamak adına konut sahibi olmadan önce derinlemesine bir araştırma yaparak detayları büyük bir titizlikle incelemek yararınıza olacaktır.

DOĞRU LOKASYON

Konut almaya karar verdiğinizde öncelikle ihtiyaçlarınızın ve tercihlerinizin ne yönde şekillendiğini analiz edin. Eğer alacağınız konutta yaşamayı düşünüyorsanız konutun evin sakinlerinin iş yerlerine, okullarına olan uzaklığını ve ulaşım olanaklarını gözden geçirmek önceliğiniz olmalı. Bunun yanında konut sahibi olmayı planladığınız projenin ulaşım araçlarına, ihtiyaca göre havaalanı, okul ya da hastanelere yakın olması gelecekte projenizin değerini olumlu yönde etkileyecek en önemli faktörlerin başında geliyor.

GELİŞMEKTE OLAN BÖLGELER

Yeni gelişmekte olan bölgeler de konut yatırımı için tercih edilebilecek yerlerin başında geliyor. Zira bu bölgeler henüz çok fazla talep görmediğinden, düşük maliyetle yüksek kazanç elde etmenizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Arzın az olduğu doğru lokasyonlarda bulunan projelerle yüksek getiri oranına sahip bir yatırım yapmış olacaksınız. Bunun yanında yine konut almayı düşündüğünüz projeyi seçerken bölgede hayata geçirilen projelerin değer artışlarını ve kira getirilerini de gözden geçirerek bir karar vermeniz yerinde olacaktır.

GÜVENİLİR FİRMALAR

Konut satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da projenin altyapısı ve projede kaliteli malzeme kullanılıp kullanılmadığıdır. Eğer proje inşaat aşamasında ise zemin raporuna bakılmalı. Deprem kuşağında bulunan bir ülke olmamız nedeniyle zemin etüdünün iyi yapılmış olması ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygun olması hayati derecede önemli. Bu noktada bir diğer önemli husus da projeyi hayata geçirecek olan firmanın sektörde sergilediği duruş… Firmanın sektördeki geçmişi ve taahhütlerini yerine getiren bir firma olup olmadığını araştırmak, gelecekte karşılaşabileceğiniz olası sorunları minimuma indirmenizi sağlar. Bu nedenle bilindik ve güvenilir inşaat şirketlerini tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

-

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

-

EVİN TAPUSU ÖNEMLİ

Eğer kredi kullanarak konut alacaksanız bu noktada evin tapu durumu önem kazanır. Zira pek çok banka kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmiyor. Bu nedenle karar vermeden önce ilgili tapu dairesinden net bilgi almak yararınıza olacaktır.

Kat irtifakı kurulmayan projeden konut almayın. Alacağınız konutun hangi katta olduğundan numarasına kadar tapudaki onaylı projeden bakın. Tapu kayıtlarında varsa ipotek vs. bunları araştırın. Kat karşılığı yapılan konut projelerinin kat karşılığı sözleşmesini okuyun ve mümkünse bir avukata da okutun.

MAKETTEN KONUT ALIRKEN DİKKAT

Maketten konut satın alırken de dikkatli olmanız gerekiyor. Henüz bitmemiş bir projeden konut satın almaya karar verdiyseniz, öncelikle satış işleminin tapu sicil muhafızlığında yapılması gerekiyor. Maketten bir gayrimenkul alındığında mutlaka tapuda şerh ettirmek gerekiyor. Beş yıl içerisinde kesin satış gerçekleşmezse, tapu sicil muhafızlığınca şerhin de bir hükmü kalmıyor.

BANKAYLA ANLAŞMALI FİRMALAR

Konut kredilerinde banka da satıcı gibi evi alan kişiye karşı sorumlu. Tüketicinin Korunması Kanunu’nda yer alan bu sorumluluktan dolayı, projeden konut alımında tercihinizi kredi için bankalarla anlaşma yapmış firmalardan yana kullanın. Bu sayede evin zamanında teslim edilmemesi gibi olasılıkları da minimuma indirmiş olursunuz.

BELEDİYEDEN ONAYLI PROJELER

Alacağınız konutun son yıllarda hayatımıza giren kentsel dönüşüm kapsamında bulunup bulunmadığına da dikkat edin. Kentsel dönüşüm alanları belirlendikçe, belediyelerden bu bölgeleri öğrenin. Aksi takdirde binanız yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından dönüşüm alanı içinde kalıyorsa, yeni olsa bile yıkılacaktır. Konut alacağınız projenin, belediyedeki onaylı projesini görmeniz de yararınıza olacaktır. Onaylı proje ile size sunulan projenin aynı olup olmaması hayati derecede önemli. Hepimizin bildiği gibi bugün imar sorunu olduğu için teslim edilemeyen pek çok konut projesi mevcut.

-

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

-

Ev alırken dikkat edilecek hususlar konusunda bilgi sahibi olmanız sağlıklı bir konut alışverişi yapmanızı sağlayacaktır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bursa'da 2018 teslim konut projeleri

Bursa'da 2018 teslim konut projeleri

Bursalı gayrimenkul yatırımcıları gözlerini yeni yıla dikti. İşte Bursa'da 2018 teslim konut projele

24 Aralık 2017


Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyorlar. P

21 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum