Ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 detay

İşte yatırımınızı yaparken size rehberlik edecek olan ve dikkat etmeniz gereken 10 önemli detay

02 Haziran 2014
Ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 detay

Konut projelerinin ardı arkası kesilmediği şu günlerde gerek yatırım gerekse yaşamak için satın alınan taşınmazların ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmek paranızı çöpe atmanıza engel olacaktır.

 

İşte yatırımınızı yaparken size rehberlik edecek olan ve dikkat etmeniz gereken 10 önemli detay:

 

1- Eviniz olurken canınızdan olmayın!

Konut seçiminin en temel kuralı: Alınacak taşınmazın zemini hakkında yetkili ve konu hakkında uzman birine danışın. Satış temsilcisinden gerekli mercilerden alınan raporları ve izinleri isteyin ve inceleyin. Özellikle doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde, hızla artan konut projelerinin güvenli olup olmadığını resmileştiren belgelerin konut alıcısına sunulması gerekmektedir.

 

2- Lokasyon altın değerinde!

Yatırımcılar için projenin yükseldiği, kiradan kurtulmak isteyenler için ise hali hazırda bulunan taşınmazın gelişen ve değişime açık bir bölgede yer alması altın kurallardan biridir. Konutun merkezi bir konuma sahip olmasına dikkat edin. Bunu yapmanız size hem yaşam kalitesi açısından hem de emlak yatırımı açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

 

3- Tutarlılık önemli!

Konut alırken dikkat edilecek diğer bir husus da konutların net - brüt metrekarelerine titizlilikle bakılmasıdır. Satış ofislerinde veya emlak ofislerinde verilen bilgilerle tapuda yer alan bilgiler birbirleriyle tutarlı olmalı… Şöyle bir örnek verecek olursak; konut büyüklüğü size 120 metrekare olarak belirtiliyor. Konut alıcısı, taşınmaz için söylenen bu rakama güvenerek 120 metrekare ev parası ödüyor. Fakat bu metrekarenin içine yeşil alanlar, otopark alanları, depo alanları gibi alanlar da dahil edilebiliyor. Bu nedenle alınacak konutun metrekaresi üzerinden ücretlendirme yapılıp yapılmadığına dikkat edin.

 

4- Sosyal çevrede titiz olun!

Özellikle çocuklu ailelerin dikkat etmesi gereken detayların başında geliyor. Sosyal yaşamın aktif ve güvenilir olduğu bir ortamda çocukların kendine güvenen bireyler olarak yetiştiği aklınızdan çıkmasın. Konut, site içerisinde olsa bile sosyal çevre önemli… Çocuğunuzun güvende olduğunu bilmek her ebeveyn için rahatlatıcı bir durumdur.

 

5- Üretici firmayı araştırın!

Proje sahibi firmanın detaylıca araştırılması gerekmektedir. Üretici firmanın geçmişte hangi sektörde ne işler yaptığını, güvenilir olup olmadığını ve kurumsallığını mutlaka incelenmeli.

 

6- Ev alma komşu al!

Özellikle nitelikli konut projelerinde komşuların kimler olduğu önem arz etmektedir. Sosyal ortamlarda birlikte vakit geçirilecek kişilerin profilleri hakkında detaylı olmasa da genel bir bilgi sahibi olunması göz ardı edilmemeli…

 

7- Süreci dikkatlice takip edin!

Alınacak taşınmazın teslim edilme süreci her yönüyle araştırılmalıdır. Satın alma, yerleşim ve yerleşim sonrası olanaklar ile ilgili yetkil bir ağızdan bilgi alınmalıdır. Bu bilgiler aldığınız konutun avantajlarından daha fazla faydalanabilmenizi sağlayacaktır.

 

8- Ödeme biçimi net olmalı!

Parasal konuların önceden kesinlik kazanması, gerek konut alıcısının gerekse konut üreticisinin üzerinde titizlikle durması gereken hususlardan biridir. Kredi veya peşin ödeme şekilleri ayrı ayrı planlanmalı, planlamaya ´zaman´ öğesini de katmalısınız. Satın almaya karar verdiğiniz taşınmaz tipi için ödenecek peşinatın bedeli ve zamanına, varsa ara ödemelerin dönemlerine ve tutarlarına, taksitlerin kaç ay ve ne kadar vade ile oluşturulduğuna dikkat edilmelidir. Konut ücretinin tamımının peşin verilmesi durumunda ise yetkili firmanın insiyatifi doğrultusunda bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 

9- Aidat şoku yaşamayın!

Günümüz nitelikli projelerinde daire sahibi olmanın yanında yaşam kalitenizi yükselten olanakları da satın alıyorsunuz. Güvenlik, spor, sağlık, alışveriş vb. birçok gündelik yaşamı en basite indirgeyen hizmetlerin periyodik ödeme tutarları net bir biçimde öğrenilmeli, sonrasında beklenmedik bir sürprizle karlılaşma olasılığı ortadan kaldırılmalıdır.

 

10- Kendinize vakit ayırın!

Sosyal yaşantınızı en çok etkileyen unsurlardan biri… Özellikle metropollerde yaşayanların ev-iş yeri mesafaleri fazla olmamalıdır. Alınacak evin, çalışma bölgenize uzak olması durumunda mutlaka ulaşım artellerine yakın olan bir bölge tercih edilmelidir. Aksi durumda kendinize vakit ayırmakta güçlük çekebilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.