"Ev alırken önceliğiniz güvenlik olsun"

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nden ev alacaklara önemli uyarılar geldi.

31 August 2020
"Ev alırken önceliğiniz güvenlik olsun" Konut satışlarının canlılığını koruduğu şu günlerde, insanların sahip olmak istediği konutta aranan kriterlerin karşılanmasının yanı sıra konutun güvenliği de büyük önem taşıyor. Deprem ülkesi olan Türkiye'de yapıların kaliteleri büyük önem taşıyor.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), deprem kuşağında olan Türkiye'de hem inşaatı yapanlara hem de alıcılara 'kalite ve güvenlik' unsurunun öncelikli olmasıyla ilgili uyarıda bulundu.

BRÜT BETON ÖNERİSİ

TÇMB'den yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgesinde yapı inşa ederken maliyeti ne olursa olsun güvenli tasarım ve yapım teknikleri uygulanmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı. Bu noktada beton kalitesi de oldukça önem taşıyor. TÇMB yetkilileri, özellikle okul, hastane ve öğrenci yurtlarında brüt beton tekniğiyle yapılmış binaların artırılmasını önererek böylelikle depreme karşı geleceği güvence altına alabileceğimiz ifade edildi.

"GÜVENLİ BİNADA YÜZDE YÜZ ÖNEME SAHİP"

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, beton tekniğinde betonarme elemanların üzerine herhangi bir sıva ve boya işlemi uygulanmadığını hatırlatarak, "Başka bir deyişle makyaj olmadığı için yapısal elemanların kusursuz bir şekilde imal edilmesi gerekiyor. Daha güvenli yapılar inşa etmemiz için yüksek bir ek maliyete katlanmaya gerek olduğu düşünülüyor. Öte yandan çimentonun inşaat maliyetindeki payı yüzde 3-3,5 arasındadır. Maliyet etkisi bu kadar küçük olan çimento, güvenli bina oluşturulmasında yüzde yüz öneme sahiptir" şeklinde konuştu.

Bu yapıların depremlerde sığınak olarak kullanabileceğinden bahseden Saka, "Unutmamak gerekir ki, yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır. İnşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmelidir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum