Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

İnşaat maliyetleri yüzde 40 oranında zamlandı. Bu zammın henüz satış fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Avrasyaİnt Yapı Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli konut alıcıları için bu dönemin iyi bir fırsat olduğunu söyledi...

16 Mayıs 2016
Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı? İnşaat maliyetleri yüzde 40 oranında zamlandı. Bu zammın henüz satış fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Avrasyaİnt Yapı Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli konut alıcıları için bu dönemin iyi bir fırsat olduğunu söyledi...

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde yüksek arsa maliyetlerine bir de son dönemde demire gelen yüksek zamlar eklendi. Böylelikle inşaat maliyeti yüzde 40 oranında zamlandı.

Konut Alıcıları İçin İyi Bir Fırsat

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrasyaİnt Yapı Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli, sektör bu zamlarını satış rakamlarına yansıtmamışken, konut almak için bu dönemin iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay tonu bin 170 TL olan demirin şu anda bin 600 TL’ye yükseldiğini belirten Sesli, betonda da yüzde 10’luk bir artış söz konusu olduğunu söyledi. Kaba inşaata başlayan firmaların bu artışı henüz fiyatlarına yansıtmadığını ifade eden Sesli, firmaların sıkıntılı bir süreçten geçtiğini açıkladı.

İnşaat maliyetleri artışının Ocak ayından itibaren hızlı bir artış gösterdiğini ifade eden Sesli, 2016 yılının inşaat sektörü için daha şimdiden kayıp yıl olduğunu ve bunun gelecek yıllara olumsuz etki yaratacağını belirtti.

Faizlerin yüzde 1’in altına inmesini beklediklerini söyleyen Sesli, “İnsanlarımız konutları genellikle kredi ile satın alıyor. Faizlerin beklenen düzeye henüz inmemiş olması, hem proje üreten inşaat firmalarında hem de gayrimenkul almayı planlayan kişilerin temkinli bekleyişine neden oluyor. Aslına bakılırsa, bu dönem, alıcı açısından bir fırsat dönemi” dedi.

Özkaynağı Olanlar Ayakta Kalacak!

Özkaynağı ile proje üretemeyenleri zor günlerin beklediğini belirten Sesli, “Maketten Üç-beş daire satarım, barter sistemiyle de taşeronlara ve inşaat malzemesi satıcılarına daire vererek işimi görürüm” diye düşünen müteahhitler ve bunlarla iş yapanlar büyük risk alıyor. İnşaat sektöründe öz kaynağı güçlü olanlar ayakta kalacak, diğerleri ise maalesef gidecek.” dedi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.