Ev Almayı Planlayanlara Uyarı

DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, yakın zamanda ev almayı planlayanlara uyarılarda bulundu.

23 Haziran 2015
Ev Almayı Planlayanlara Uyarı

DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, yakın zamanda ev almayı planlayanlara uyarılarda bulundu.

Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (DESAV) Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, konut piyasasında yaşanabilecek gelişmelerle ilgili 2015'in ikinci yarısına ilişkin tahminlerini açıkladı.

2015'in ikinci yarısında konut piyasasında yaşanabileceklere değinen Ban; “Konut fiyatlarının düşüşe geçmesi pek mümkün gözükmüyor”dedi.

KÜRESEL PİYASALAR

Prof.Dr. Ünsal Ban, kuvvetle muhtemel bazı gelişmelerin konut almayı düşünenlerden bir bölümü için fırsat teşkil edeceğini söyledi. Ban likiditenin bol olması da borçlanma maliyetlerini düşüreceğini belirterek; “Küresel ekonomi açısından hareketliliği yüksek olan 2014 yılından sonra 2015'in ilk yarısına da bu hareketlilik yansıdı. Makro göstergeler ABD ekonomisinde ‘iyileşmeye’ işaret ediyor. Avrupa, Japonya ve Çin ekonomilerinde ise ciddi sıkıntılar var. Bu durum, ABD ve diğer ülkelerin para politikalarındaki farklılaşmanın devam edeceğini gösteriyor. Gündeminde bir süredir faiz artırımı olan ABD’ye karşı Avrupa, Japonya ve Çin’de genişlemeci politikaların öne çıkması bekleniyor. Avrupa, Japonya ve Çin’de uygulanacak genişlemeci politikalar, küresel piyasalar açısından likidite bolluğunun devam etmesi anlamına geliyor”şeklinde konuştu.

Likiditenin bol olmasının da borçlanma maliyetlerinin düşük kalacağına işaret ettiğini söyleyen Ban, tüm bunların konut fiyatlarına nasıl etki edeceğini konusuna açıklık getirerek;

Konut fiyatlarının 2015 yılının ikinci yarısında da düşmesi beklenmiyor. Bununla birlikte, faiz oranlarında ciddi gerilemeler yaşanabilir. Bu da konut almayı düşünen vatandaşlarımızdan bazıları için ‘fırsat’ anlamına gelebilir. Son dönemin gelişmeleri faiz oranlarındaki ana eğilimin aşağı yönlü olacağını gösteriyor. Rusya kaynaklı olumsuzlukların sebep olduğu anlık yükselişleri bir kenara bıraktığımızda, gösterge tahvil faizinde yüzde 7-8 ile son ayların en düşük seviyelerine inildiğini görüyoruz. Bu kapsamda, gösterge tahvil faizlerindeki düşüşün de ilerleyen süreçte tüketici kredisi faizlerinde aşağı yönlü baskı meydana getireceğini belirtmek gerekiyor'' dedi.

KONUT FİYATLARI NE KADAR ARTAR?

Ban, konut fiyatlarının tahmini artışı konusunda ise; “Son döneme ilişkin rakamları dikkate aldığımızda, konut fiyatları endeksinin Ekim döneminde bir önceki aya göre yüzde 1,24, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15,94 oranında artış gösterdiği karşımıza çıkıyor. Bir başka deyişle, Ekim 2013’te 2 bin lira olan metrekare konut değerinin Ekim 2014’te 2 bin 319 liraya yükseldiği görülüyor. Sektördeki son gelişmeler ışığında, son bir yıllık süreçte ortalama yüzde 14 artış gösteren konut fiyatları endeksinin yukarı yönlü bu eğilimini 2015 yılının ikinci yarısında da devam ettireceğini ve fiyatlardaki artışın (yıllık bazda) yüzde 15-18 seviyelerinde olacağını düşünüyoruz”dedi.

"KREDİ ÇEKMEKTE ACELECİ OLMAYIN"

Ban, konut alacak vatandaşlar için uyarıda bulunarak, “Netice itibariyle, konut fiyatlarındaki artışın yeni yılda da devam edeceğini söyleyebiliyoruz. Bu durum, faiz oranlarındaki gerilemeler sayesinde dengelenebilir. Çok uygun fırsat yoksa kredi çekmekte aceleci olmamakta fayda var” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.