Ev Kirası Nasıl Hesaplanır ?

Kiraya verilecek evi, kira getirisi hesaplaması yaptıktan sonra kiraya vermek gerekir. Peki ev kirası nasıl hesaplanır ? İşte yanıtı...

08 Eylül 2015
Ev Kirası Nasıl Hesaplanır ?

Kiraya verilecek evi, kira getirisi hesaplaması yaptıktan sonra kiraya vermek gerekir. Peki ev kirası nasıl hesaplanır ? İşte yanıtı...

Ev kirası hesaplaması için evin yıllık kira gelirini evin satış bedeline bölmek gerekir. Bir örnek vermek gerekirse evin yıllık kira geliri 12 bin lira, evin satış fiyatı ise 288 bin lira olduğunu kabul edersek evin amortisman süresi 20 yıl oluyor. Kiraya verilecek ev hesaplamalara göre amortisman süresi 20 yıla kadar olan evler için kira bedeli yıllık 12 bin yani aylık 1000 lira olmalıdır.

Amortisman süresini yukarıdaki gibi hesapladıktan sonra şu kriterlere bakmanız önerilir :

- Amortisman süresi 15 yıl ve altında ise kira bedeli, gerçek değerine göre yüksek,
- Amortisman süresi 20 yıl ve civarında ise kira bedeli gerçek değerine göre uygun,
- Amortisman süresi 20 yılın üzerinde ise kira bedeli gerçek değere göre düşük.

Bu hesaplamalara göre evin gerçek değerine yakın bir kira bedeli ödüyorsanız, fazladan kira ödemiyorsunuz anlamına gelmektedir. Yine söz konusu hesaba göre kira bedeli gerçek değerin üzerinde çıkıyorsa ev sahibinizle görüşüp kira bedeli tespiti isteyebilirsiniz.

KİRA BEDELİNİN TESPİTİ DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYIN!

Ev Kirası Nasıl Hesaplanır?

Bir dairenin kira bedeli kabaca, dairenin bedelinin 180’de, 200’de 1’i olarak alınabilir. Kısacası, bedeli 100 bin lira olan bir evin kirası ortalama 500 lira civarında olmalıdır.

-

Ev Kirası Nasıl Hesaplanır

-

KİRA BEDELİNE GÖRE EV DEĞERİ BULMA

Kira bedeline göre evin değerinin belirlenmesi, en basit ama en gerçekçi yöntemdir. Zaten herhangi bir varlığın fiyatı, o varlığın ilerleyen yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugünkü değeri olarak hesaplanır. Evin kira bedelini sahibine kazandırdığı para olarak alırsak, önümüzdeki senelerde alınacak toplam kira tutarını belirli çarpanlar kullanarak evin değerini belirleyici bir faktör olarak kullanabiliriz. Daha basit olarak ifade edersek, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek, kira bedeli düşük bir evin değeri de daha düşük olmalıdır.

Türkiye genelinde ev değerleri ortalama 214 aylık kira bedeli olarak hesaplanırken, İstanbul’da ise bu çarpanın ortalaması 212 ay. Yani bir ev yatırımının geri dönüş süresi Türkiye’de yaklaşık 18 yıl olarak hesaplanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu ise, çok yüksek değerli evlerde bu çarpanlar oldukça artabiliyor, yani yatırımın geri dönüş süresi uzayabiliyor. Özellikle değer milyonları bulduğunda kira çarpanları 30 hatta 40 yıla kadar çıkabiliyor.

Genel olarak kabul gören süreler ise işyerleri için 14-16 yıl, konutlar için ise 17-20 yıldır. Bu durumda ortalama 214 aylık kira bedelinin evin fiyatını verdiği kabul edilebilir. Mesela, almak istediğiniz veya muadili bir evin kira ederinin 1.500 lira olduğunu varsayalım. Bu durumda evin piyasa değerini 321.000 lira (214*1.500 lira) olarak hesaplayabiliriz.

-

Ev Kirası Nasıl Hesaplanır

-

Yukarıda 'Ev Kirası Nasıl Hesaplanır' sorusuna yanıt olabilecek tanımlamalar ve açıklamalar yer almaktadır. Soru ve görüşlerinizi info@yeniemlak.com adresine ulaştırabilirsiniz.

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.