Ev Sahibi Olmak İsteyen Dar Gelirliye Sandık Modeli

Dar gelirlinin ev sahibi olabilmesi için Yapı Tasarrufları Sandığı modeli üzerinde çalışılmaya başlandı. İşte Yapı Tasarrufları Sandığı'nın detayları...

29 Ağustos 2016
Ev Sahibi Olmak İsteyen Dar Gelirliye Sandık Modeli Dar gelirlinin ev sahibi olabilmesi için Yapı Tasarrufları Sandığı modeli üzerinde çalışılmaya başlandı. İşte Yapı Tasarrufları Sandığı'nın detayları...

Ev sahibi olmak isteyenleri özellikle alt gelir grubunu hedefleyen "Yapı Tasarrufları Sandığı" geliyor. Türk Bankacılık sektörünün mercek altına aldığı model hükümetin gündeminde de bulunurken bu konuda adımların atılması bekleniyor.

Yapı Tasarrufları Sandığı ile ilgili çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Çalışma Grubu bünyesinde devam ederken, ilgili bakanlıklar ile BDDK da yasal çerçevesine ilişkin diğer çalışmaları yürütüyor.

Sandık sistemi özellikle dar gelirli vatandaşların kaynak sağlayabilmesini amaçlıyor. Bu kapsamda bankaya belli bir sürede biriktirebilecek paranın sözünü veriliyor. Bankada biriken para tutarında daha kredi vermeyi garanti ediyor. Yani 3 yılda 30 bin TL birikim sözü için banka da 30 bin TL'lik kredi veriyor. Böylece 60 bin TL para oluyor.

Ayrıca sözleşme imzalanırken, faiz oranı da belirtiliyor. Kredi kullanılacağı tarihte faiz oranları değişse bile sözleşmede belirtilen faiz oranı üzerinden kredi kullanılıyor. Faiz oranları hiçbir şekilde değiştirilemiyor.

Bu süre içerisinde kredi faiz oranları düşerse ise tüketicinin bunu değiştirme şansı oluyor. Ancak böyle bir durumda tüketiciye verilen mevduat faizi de azalıyor. İkisi birbiriyle orantılı gidiyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.