Ev Sahibi Sözleşme Bitmeden Kiracıyı Evden Çıkartabilir Mi?

Ev sahibi sözleşme bitmeden kiracıyı evden çıkartabilir mi merak konusu. İşte sorunun yanıtı…

08 Mart 2016
Ev Sahibi Sözleşme Bitmeden Kiracıyı Evden Çıkartabilir Mi?

Ev sahibi sözleşme bitmeden kiracıyı evden çıkartabilir mi merak konusu. İşte sorunun yanıtı…

Kira sözleşmesi kiracı ile kiralayanın hak ve hukukunu tayin eden sözleşmedir. Bu sözleşmeye aykırı bir durum olduğunda bu nedenle kiralayan kiracıyı evden çıkartabilir.

Tüm kirada oturanların kafasında şu soru var; “ Ev sahibi sözleşme bitmeden kiracıyı evden çıkartabilir mi?”
Kira sözleşmesi kiracı ile kiralayanın hak ve hukukunu tayin eden sözleşmedir. Bu sözleşmeye aykırı bir durum olduğunda bu nedenle kiralayan kiracıyı evden çıkartabiliyor.

Kiracı sözleşmenin süresinin bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunmadığı takdirde sözleşme aynı koşullarda 1 yıl uzuyor.

Fakat ev sahibi 10 yıllık uzama süresi sonunda bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az 3 ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebiliyor. Kiraya veren tazminat ödemeden sözleşmeyi tek taraflı sona erdirebiliyor.

Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanunda, kiraya verenin, kendisinin, eşinin ve çocuklarının konut ve iş yeri ihtiyacı ileri sürülerek tahliye davası açabileceği öngörüldüğü halde, yasaya göre, "kendisinin, eşinin, alt soyunun, üst soyunun ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin gereksinimi sebebiyle, kira sözleşmesinin dava yoluyla sona erdirebilmesine" sağlıyor. Yani ev sahibi “oğlum, kızım, torunum ya da babam” oturacak evi boşaltın diyebilir.

Yine mal sahibi, kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içinde oturmaya elverişli bir konutu bulunduğunu kira sözleşmesinin kurulduğu sırada bilmiyorsa, sözleşmenin bitiminden başlayarak 1 ay içinde sözleşmeyi dava yoluyla bitirebiliyor.

Kiracı kirayı ödemezse ya da 1 kira döneminde 2 haklı ihtar alırsa yine ev sahibi kiracıyı sözleşmeden önce evden çıkartabiliyor.

Yine ev sahibinin kiraladığı eve ya da iş yerine kendisinin ihtiyacı olabilir ya da evde tadilat yaptıracaktır ya da kentsel dönüşüm ile evini yenileyecektir… Bu gibi sebeplerle ev sahibi sözleşme bitmeden kiracıyı evden çıkartabiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname vermeme cezası 2016 ne kadar sorusunun yanıtı haberimizde görebilirsiniz...

11 Nisan 2016


Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu ile kira artışı oranı yeniden düzenlendi. İşte Yeni Borçlar Kanunu kira artışı h

06 Nisan 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.