• Emlak Haberleri
  • Ev sahipleri düzenli maaşı olmayana kiralamak istemiyor

Ev sahipleri düzenli maaşı olmayana kiralamak istemiyor

Koronavirüs salgını döneminde ev sahipleri kiracı seçmeye başladı.

25 November 2020
Ev sahipleri düzenli maaşı olmayana kiralamak istemiyor Koronavirüs salgınında insanların konut tercihinin değiştiği uzun zamandır konuşuluyor. Bunun yanı sıra kiralamalarda da yeni dönem başladı. Mülk sahipleri, düzenli maaşı olanlara evlerini vermek istiyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, salgın dönemi boyunca internetten verilen kiralık ev ilanlarında, 'kurumsal çalışan ve memur tercih edilir' ibaresi dikkat çekiyor. Ev sahipleri, salgın döneminde 'her an işsiz kalabilir' diyerek çalışanlar arasında ayrım yapar hale geldi.

"BU TÜR UYGULAMALAR ÖNLENMELİ"

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, bu dönemde toplum olarak daha anlayışlı ve dayanışma içerisinde olmamız gerektiğini belirterek bu süreçte ortaya çıkan kiracı seçme trendini 'ayrımcılık' olarak nitelendirdi.

Toplumda daha önce de bekar ve dul insanlara karşı bu türden ayrımcılık yapıldığından bahseden Koçal, "Bu tür ilanlar, uygulamalar, insan onurunu inciten, insan haklarına aykırı, kişilerin eşit muamele görme hakkına karşı, haklardan yararlanma ayrımcılığıdır. Toplumu ayrıştırmaya yönelik bu tür uygulamalar önlenmelidir. Kurumsal firmalarda çalışamamak, memur olamamak insanların kendi istekleri değildir. Ev sahiplerine sormak gerekir, evlerinizi insanların barınması için kiraya veriyorsunuz; memur olamayan, kurumsal firmalarda çalışamayan vatandaşlarımız insan değil mi? 6701 Sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu 20/04/2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun 5. maddesine göre bu tür ayrımcılık yapmak kanuna aykırıdır ve cezai işlem gerektirmektedir" ifadelerini kullandı.

EMLAKÇILAR MAL SAHİBİNİN İSTEĞİNE UYGUN HAREKET EDİYOR

İnternet sitelerinden sahibi tarafından verilen ilanlara karşı cezai yaptırım uygulanmadığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, emlakçılar tarafından verilen bu tür ilanların da mülk sahibinin tercihi olduğunu ifade etti.

Bu gibi durumlarda emlakçının yalnızca öneriler sunabildiğini belirten Aşa, "Emlakçı, ilanlara mal sahibinin talebine yönelik bazı kriterler koyabiliyor ama bunu yapmadan mutlaka mülk sahiplerine öneriler sunulur ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığı paylaşılır. Yeni yönetmelik internet sitelerine de sorumluluk yüklüyor. Yanıltıcı ilanların hızla kaldırılması isteniyor. Ancak bu durumda, yani mülk sahibi tarafından verilen ilana karşı uygulanamıyor" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum