Ev sahipleri kiracılardan komisyon istemeye başladı!

Kira piyasasındaki hareketlilik bazı ev sahipleri tarafından 'fırsatçılığa' çevrildi.

23 September 2021
Ev sahipleri kiracılardan komisyon istemeye başladı! Türkiye genelinde kiralık konut piyasasında yaşanan büyük hareketliliğin fiyatlarda artışa neden olmasının yanı sıra mülk sahipleri tarafından fırsatçılığa çevrildiği görüldü. Bazı ev sahiplerinin yeni kiracılardan depozitonun yanı sıra komisyon da talep ettiği belirtildi.

Sözcü'de yer alan habere göre, evini daha yüksek bir tutara kiraya verebilmek için mevcut kiracılarını çıkarmayı tercih eden konut sahibi sayısının yükseldiğine dikkat çeken İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kiracılara açılmaya başlanan tespit veya tahliye davalarında patlama yaşanacağını ifade etti.

"DAVA SÜRESİ UZATILMALI"

Mağduriyetlerin engellenmesi için tespit davası açılma süresinin 5 seneden 7-8 seneye, tahliye davalarının süresinin de 10 senenin üzerine çıkarılmasını tavsiye eden Aşa, "Bunu yapmak bir kararnameye bakar. Vatandaşın mağdur olmaması için bu dava sürelerinin açılması için gerekli sürelerin uzatılması gerek" diye konuştu.

Mülk sahibinin kiracıyı çıkarmak için kira kontratının süresi dolmadan bir ay önce tebligat yollaması gerektiğini anımsatan Aşa, bu tebligatın kiracının eline 30 gün önceden ulaşmaması halinde kira kontratının otomatik olarak bir sene daha uzadığının altını çizdi.

Tebligat zamanında ulaşsa da mülk sahibinin haklı bir neden göstererek dava açması gerektiğine değinen Aşa, "Eğer mal sahibi 'kendim oturacağım' diyerek dava açıp da davayı kazandığı halde o dairede oturmazsa, bunun tespiti halinde 3 yıl evi boş tutmak zorunda. Başkasına verdiyse sizin kiranızı tazmin etmekle yükümlü. Fakat bunları çıkarılan kiracı tespit etmeli. Böyle bir açık var" şeklinde konuştu.

'FIRSATÇI' EV SAHİPLERİNİN YENİ OYUNU

Kiralık konut piyasasında yaşanan hareketlilikten sonra internet ortamında kendisi tarafından açılan ilanda kiracıdan aldığı depozitonun yanı sıra bir de komisyon talep eden ev sahiplerinin olduğundan bahseden İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Mal sahiplerinin fırsatçılığı had safhada" diyerek, "Bazı kiracılar gelip, mal sahiplerinin kendilerine 'emlakçıya verdiğin bir aylık komisyonu bana ver' dediğini aktarıyor. Ya da ev sahipleri doğrudan bize gelip komisyonun yarısını istiyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum