Ev sahipleri kiralarda 'ikinci' zammı istiyor!

Bazı fırsatçı mülk sahiplerinin 'ara zam' adında yılda iki kez kira zammı yapmak istediği belirtiliyor.

06 December 2021
Ev sahipleri kiralarda 'ikinci' zammı istiyor! Geçtiğimiz aylarda Türkiye genelinde yaşanan konut kiralarındaki artışlar, kiralık ev piyasasına büyük etkiler yarattı. Bu dönemde ortaya çıkan bazı fırsatçı ev sahiplerin oyunları ise devam ediyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, kira artışlarında belirlenen zam kurallarına uymayan bazı ev sahipleri, diğer yandan yılda bir kez uygulanan kira zammında 'ara zam' adında ikinci kira zammı talep etmeye başladı.

KABUL ETMEYİN UYARISI!

Borçlar Kanunu'na göre kiraya zammın kontrat yenileme ayında ve yılda bir kere olacağını belirten Avukat Hikmet Güngör, "Yapılacak zam oranı da TÜFE'nin 12 aylık ortalamasını geçemez. Mesela bu ay TÜİK tarafından açıklanan rakam yüzde 17.71. Ev sahibi çıkıp yüzde 30-40 istiyorum diyemez” diye konuştu.

"EMLAKÇILAR TEKLİF YAPIYOR"

Sektörde bazı emlakçıların da kira oyunlarına dahil olduğu belirtiliyor. Komisyon amacıyla bazı emlakçıların, 'kiracını çıkar senin evi 2 katına kiraya verelim' gibi tekliflerle ev sahiplerle iletişime geçtiği belirtiliyor.
Her sektörde olduğu gibi emlakçılarda da etik kuralları tanımayanların bulunduğunu belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, "Ticaret il müdürlükleri emlakçıları denetliyor ama yazılı kurallara bakıyor. Yazılı olmayan etik kurallar için bir meslek örgütü kurulmalı ve yaptırım uygulanmalı" şeklinde konuştu.

"YASAL ORANIN ÜZERİNDE ZAM TALEPLERİ ARTTI"

Son dönemlerde yasal oranların haricinde zam taleplerinin çok fazla artış gösterdiğine dikkat çeken TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Ekonomide zor günlerden geçiyoruz o yüzden yüzde 30-40 zam istiyorum diyenler de, doğru olmadığı halde 'evimi çocuğuma vereceğim' gibi bahaneler kiracıyı tahliye etmek isteyenler de var. Kimi kiracılar haklarını bilse de ev sahibinin tacizinden bıkıyor, yasal oran yüzde 18 ise yüzde 30'u veriyor. Bu örnekler de çok fazla" ifadelerini kullandı.

Konut sahiplerine uyarılarda bulunan Akdoğan, "Ev bulamayan vatandaş yüksek kiraya tamam demek zorunda kalıyor. Ama bakalım düzenli ödeyebilecek mi? Bugünlerde kirasını ödeyemeyenler fazla. Çünkü kiracının geliri aynı oranda artmadı. Ev sahibi yüksek kira hesabı yaparken zarara da uğrayabileceğini hesaba katmalı" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum