Ev Sahiplerine Yeni Vergiler Kapıda!

Maliye Bakanlığı, kentsel rantların önüne geçmek adına yeni bir çalışma başlattı. Değeri artan arsa ve araziler için değer artış kazancı vergisi istenecek.

08 Ağustos 2014
Ev Sahiplerine Yeni Vergiler Kapıda!

Maliye Bakanlığı, kentsel rantların önüne geçmek adına yeni bir çalışma başlattı. Değeri artan arsa ve araziler için değer artış kazancı vergisi istenecek.

Maliye Bakanlığı, belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi Kurumlar şehirlerde imar geçen yerler için ortak çalışma yapacak.

Maliye, belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından elemanlardan oluşan bir tim kurulacak. İmar geçen yerlerde değeri artan arsa ve araziler için değer artış kazancı vergisi istenecek.

Kayıtlı ekonomiye geçiş eylem planı güncelleniyor. Bu çerçevede gelecek 3 yılda hangi alanlarda denetimlerin yoğunlaştırılacağı belli olmaya başladı. Öncelik kentsel rantların vergilendirilmesi, inşaat, turizm ve sağlık gibi sektörlere verilecek.

Kentsel rantlardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi birçok kez gündeme getirildi.

Maliye yetkilileri, bu sefer belediyelerle ortak hareket etme kararı aldıklarını belirterek, "Belediyeler Çevre Bakanlığı ortak çalışılacak. İmar geçen yerler Maliye'ye bildirilecek. Oluşturulan timler sahaya inecek, sahada çalışacak. İmar geçtikten sonra diyelim ki 10 bin liraya alınmış, biz bunun ortalama ne kadar değer kazanacağını hesaplıyoruz. 3 yıl sonra değerinin 18 bin lira olması gerekiyor, ama imar geçmiş ve 100 bin liraya satılmış. 100 bin liradan 18 bin lirayı çıkarıp belli bir istisna da konulduktan sonra arada elde edilen gelirin vergisini isteyeceğiz'' dedi. Bu durumda 18 bin liraya satılması gerekirken 100 bin liraya satılan bir arsa için arada ka an 82 bir lira için öncelikle istisna tutarı düşülecek.

İstisna tutarının da 9 bin 700 lira lira olduğu hesabıyla, kalan 72 bin 300 lira üzerinden kişi hangi gelir vergisi dilimine giriyorsa bu dilim üzerinden vergisini ödeyecek Mevcut sistemde de yasada öngörülen süreden önce bir ev, arsa elden çıkarılırken üretici fiyatlarındaki artışının yüzde 10 ve üzerinde olması halinde istisna Dedeli uygulanıyor ve bunun üzerinden vergi ödenmesi isteniyor. Maliye şimdi bu takibi daha sıkı yapacak.

İnşaat sektöründe de yeni bir model için çalışma yapılıyor. Bunun için ruhsat alınması aşamasında devreye girilecek. Bir kişi inşaat yapmak istediğinde öncelikle belediyeden ruhsat alıyor. 3'ü kişi ruhsat aldıktan sonra bilgisi belediye tarafından Maliye'ye bildirilecek. Maliye de bu kişiye mektup gönderecek.

Turizmde ise öncelikle evlerini kiraya verenler, yurtdışı organizasyonlarda çalışanlar da bu kapsamda olacak. Turizm sezonunda kişilerin evlerini günlük, sezonluk kiraya verdiklerini an yetkililer, bu kişilerin tespit' için yeni bir çalışma başlattılar. Yurtdışı organizasyonlarda çalışanların elde ettiği kazançlar da çalışma kapsamına alınacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ev alıp satacakların dikkatine!

Ev alıp satacakların dikkatine!

Gayrimenkulde başlayan yeni dönemle birlikte evini internetten satanlar çift koldan takip edilecek.

05 Temmuz 2017


Temyiz Nedir?

Temyiz Nedir?

Temyiz, bir mahkeme tarafından alınan kararda usulsüzlük ya da anayasaya aykırılık şüphesi duyulduğu

03 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat