Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev almak isteyenlerin ilk yapması gereken; alınacak konutun oturum amaçlı mı, yatırım amaçlı mı alınacağına karar vermektir. İşte ev satın alırken yapılması

30 Haziran 2015
Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev almak isteyenlerin ilk yapması gereken; alınacak konutun oturum amaçlı mı, yatırım amaçlı mı alınacağına karar vermektir. İşte ev satın alırken yapılması gerekenler ...

Ev satın almak, gayrimenkule yatırım yapmak kritik bir süreçtir. Biz de bu süreçte size yardımcı olabilecek 'ev satın alırken yapılması gerekenler' listesi hazırladık.

İşte ev satın alırken yapılması gerekenler :

- Yatırım amaçlı alınan konutların yıllık olası gelir ve giderine bakıp dengeyi kurmanız gerekiyor.

- Oturum amaçlı satın alınan konutlarda ise zevkinize göre bir evde olmasını istediğiniz özelliklerine öncelik vermelisiniz. Konut lokasyonu, ulaşım avantajları ve bina yaşı vatandaşların bir evde aradıkları ilk kriterler...

- Almayı kararlaştırdığınız konutun sosyal donatıları ve olanaklarını gözden geçirmeniz gerekir.

- Satın alınacak evin çevresi ve önemli merkezlere olan uzaklığı da oldukça önemli... Özellikle okul ve hastaneye çok yakın olan evler değerlidir.

- Satın almak istediğiniz evin civarında insan sağlığına zararlı etkenler ve alanların olmamasına, muhitin problemsiz olduğuna dikkat edilmelidir.

- Konut veya henüz inşaatı başlanmamış ise arsanın ilgili Tapu Müdürlüğünde araştırma yapılarak tapu kaydı üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb. Satın alınacak konutun değerini düşürecek, veya konut inşaatına başlanmasına engel olacak herhangi bir şerh, beyan olup olmadığı kontrol edilmelidir.

- İlgili İdareler tarafından konutun projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan Yapı Ruhsatı’nın olup olmadığı araştırılmalıdır.

- İnşaat aşamasındaki bir projeden konut satın alındığında kat irtifakı tesis edilip edilmediği tapu sicil müdürlüklerinden kontrol edilmelidir.

- Satın almayı düşünülen konutun vaziyet planı ve mimari projesi incelenmeli, resmi evraklardaki konumu ile mevcuttaki konumunun aynı olduğu tespit edilmelidir.

- Kat irtifakı tesis edilmiş konutlarda satın alınması planlana konutun onaylı mimari projesi ile inşaat devam eden ve tamamlanmış konutun yerinde uygulamasının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

- Satın alınması planlanan konutun satışta belirtilen alanı ile kullanım alanı arasında fark olup olmadığına dikkat edilmelidir. Net-brüt alanların incelemesi mimari projeden ve bitmiş bir proje ise yerinde tespit ile yapılmalıdır.

- Tamamlanmış ve teslime hazır olarak satılan konutun mevzuata uygun olarak yapıldığını gösteren Yapı Kullanma İzin Belgesi olup olmadığı araştırılmalıdır.

- Yapı Kullanma İzin Belgesi’ne sahip konut için kat mülkiyeti tesis edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Satın alınması planlanan konutun satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskan harcı, cins tashih harcı, KDV vb. gibi nelerin dahil olduğu araştırılmalıdır.

- Satın alınması planlanan konutun bulunduğu projede otopark, sosyal tesis ve spor alanları gibi alanların ücrete tabi olup olmadığı, bunların bağımsız bölüm sayısı ile orantılı olup olmadığı hakkında bilgi edinilmelidir.

- Satış fiyatı, benzer ve emsal olabilecek konutlarla karşılaştırılmalı, birim metrekare satış fiyatı analiz edilmelidir.

-

Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

-

Yukarıda ev satın alırken yapılması gerekenler, tavsiye olarak maddeler halinde sıralanmıştır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.