Ev Vergisi Nasıl Ödenir ?

Ev vergisi, mülk sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü olduğu bedeldir. Peki, ev vergisi nasıl ödenir ? İşte yanıtı...

07 Temmuz 2015
Ev Vergisi Nasıl Ödenir ?

Ev vergisi, mülk sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü olduğu bedeldir. Peki, ev vergisi nasıl ödenir ? İşte yanıtı...

Halk arasında ev vergisi olarak da bilinen emlak vergisi, ev sahiplerinin rutin olarak ödedikleri bir bedeldir. Ev vergisi çeşitli şekillerde ve çeşitli zamanlarda ödenebilmektedir.

Ev vergisi, 3 şekilde ödeniyor;

1. Doğrudan belediyeye ödeme

Ev vergisi, belediyeler tarafından tahsil edilmektedir. Bu nedenle de, evin bağlı olduğu ve sınırları içinde yer aldığı ilgili belediyeye, vergi mükellefi ya da kanuni temsilcisi giderek gereken ödemeyi gerçekleştirebiliyor. Eğer ev büyük şehir sınırları içinde ise binde 2 olarak, normal belediyeler sınırında ise binde 1 olarak taşınmaz değerine göre belirleniyor. Bu noktada, taşınmazın türü de önem taşıyor. her halukarda, ev vergisi için kişiler belediyeye gitmek durumunda kalıyorlar.

2. PTT ya da banka havalesi ile ödeme

Kimi vatandaşlar sahip oldukları evin bulunduğu şehirlerde oturmayabiliyorlar. Böyle zamanlarda ev vergisinin ödeneceği belediyeye PTT ya da banka hesabı havalesi aracılığı ile ödeme gönderilebiliyor. Böylece vatandaş, uzakta bulunduğu belediyeye parasını havale yaparak vergisini ödemiş oluyor.

3. İnternetten ev vergisi ödeme

Günümüzde çoğu belediye, internet siteleri ve online ödeme yöntemleri aracılığı ile vergi tahsilatı yapabiliyorlar. Bu noktada, Türkiye'nin pek çok belediyesinin kullandığı e-belediye sistemi ile mülk sahiplerinin ev vergisi ödemeleri sağlanabiliyor. Bu noktada, ilgili web sitesine giren mülk sahibi, evi ve kendi ile ilgili bilgileri, ekrandaki alanlara girerek borcunu görebiliyor. Güvenli ve sistemli şekilde donatılan bu web siteleri aracılığı ile ödeme yapıalcak olan vergi miktarı hesaplanıyor ve ardından da vergi ödeme ekranı açılıyor. Bu ekrandan, kredi kartı bilgilerini kullanarak isteyen her vatandaş ev vergisini yatırabiliyor. Söz konusu yöntem ile ev vergisi ödeme işlemleri oldukça kolaylaşıyor ve pratik şekilde sonuçlandırılıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname vermeme cezası 2016 ne kadar sorusunun yanıtı haberimizde görebilirsiniz...

11 Nisan 2016


Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu ile kira artışı oranı yeniden düzenlendi. İşte Yeni Borçlar Kanunu kira artışı h

06 Nisan 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat