Evin Değerini Değerleme Haritası Belirleyecek

Evin gerçek değerinin bulunması ve haksız kazancın önüne geçilmesi için ev değerinin belirlenmesine Avrupa'daki gibi standartlar geliyor.

02 Temmuz 2015
Evin Değerini Değerleme Haritası Belirleyecek

Evin gerçek değerinin bulunması ve haksız kazancın önüne geçilmesi için ev değerinin belirlenmesine Avrupa'daki gibi standartlar geliyor.

Yetkililer, gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi, emlak vergisinde kaybın son bulması ve tapuda rayiç bedele son verilmesi konusunda önemli bir adım daha atıyor. Belediye, emlak şirketleri ve bankalar tarafından belirlenen konut değerleri konusunda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi standart getiriliyor. Kat izninden ilave imar hakkına kadar birçok başlığı içeren 'değerleme haritası'yla emlak değeri ile bankadaki rayiç bedel arasındaki yüksek fiyat farkı ortadan kalkacak. Değerleme kriterleri ortaya konduğu için konut kredisi kullanımı da kolaylaşacak. Kamulaştırma çalışmalarında da bu veriler kullanılacak. Türkiye'deki yetkililerin Dünya Bankası ile yaklaşık iki yıldır yürüttüğü çalışmayla kamulaştırma ve benzeri amaçlar konusunda mülkiyet verilerinin yanında, mekânsal ve uluslararası standartlar dikkate alınacak.

BELEDİYELERİN YETKİSİ DÜZENLENECEK

Bu konuda ikinci adım da İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle atılacak. Belediyelerin imar yetkileri yeniden düzenlenirken, satın alınan her türlü gayrimenkulün gerçek değerinde gösterilmesi için de yasal düzenleme yapılacak. Şehirlerde başlayacak uygulama köy ve ilçelere yaygınlaştırılacak. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının bünyesindeki varlıklar da düşünülerek Sermaye Piyasası Kurulu da aktif rol üstlenecek. Ev ve arsa fiyatları için oluşturulan kriterlerin bölgelere göre değişeceğini anlatan yetkiler, "Evin deniz manzaralı olmasından, kamu kurumlarına yakınlığına kadar değerini artıran tüm kriterler dikkate alınacak" dedi. Yeni sistemle yerel yönetimlerin imar, ruhsat işlemlerine de çifte denetim gelecek. Belediye şirketlerinin hesap verebilirliği artırılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat