Evlenecek Çiftler Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Re/Max Türkiye, evlenecek ve ev alacak çiftlere bu süreçte yardımcı olacak önemli uyarılarda bulundu.

21 Haziran 2014
Evlenecek Çiftler Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Re/Max Türkiye, evlenecek ve ev alacak çiftlere bu süreçte yardımcı olacak önemli uyarılarda bulundu.

Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe yer alan Re/Max Türkiye'nin Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan evlenecek çiftlere ev seçimi konusunda önemli ve detaylı bilgiler aktarıyor. Karahan, keyifli hazırlıkların yanında tartışmalara bile yol açabilecek olan bu süreçte çiftlerin sabırlı olmasını ve birbirlerinin tercihlerine önem vermeleri gerektiğini belirtiyor.

İşte Re/Max Türkiye’nin Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan’ın yeni evlenecek çiftlere ev seçiminde yardımcı olacak önerileri:

-Konut seçiminde kararı ortak alın. Bir gayrimenkul danışmanına başvurmadan önce sevdiğiniz ve sevmediğiniz detayları bulun ve ortak ya da benzer fikirlerinizi ortaya çıkarın.

ARACINIZ OLSA BİLE TOPLU ULAŞIMA YAKIN OLUN

-Yaşayacağınız il, ilçe ve semti seçerken önceliklerinizi belirleyin. Şehir merkezinde mi güvenlikli bir site içerisinde mi? Ailelerinize mi yoksa iş yerlerinize mi yakın oturmak istiyorsunuz? Aracınız dahi olsa evinizin konumunun toplu ulaşıma yakın olmasına dikkat edin.

-Evinizin konumunun her ikinizin de sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını değerlendirin.

-Kararlarınızın net olması (oda sayısı, fiyat aralığı, bina yaşı, asansör gibi...), gayrimenkul danışmanınızın size uygun olan seçenekleri daha hızlı sunması ve efektif bir sonuç almanızı sağlar.

-Evleri gezerken konutun brüt alanının değil, sizin kullanacağınız net metrekare alanın ne kadar olduğunu öğrenin.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DİKKAT!

-Evi sevdiniz, tam da istediğiniz ve hayal ettiğiniz gibi… Ancak karar vermeden önce evin tapu kaydını araştırıp, kentsel dönüşüme dâhil olup olmadığını öğrenin. Sonradan mağdur duruma düşmeyin.

-Seçiminizi yapmış olsanız da bir piyasa araştırması yapın. Civardaki evlerin fiyatlarını da birkaç farklı ev gezerek öğrenin ve kıyaslayın.

-Yeni bir projeden seçim yapacaksanız, dairelerin akıllı ev teknolojilerine sahip ve çevreye ne kadar duyarlı olup olmadığını öğrenin.

-Yaşamak istediğiniz bölgenin iklimine göre, bina ve dairenin güneş görüyor olmasına, ısınma/soğutma şekline ve ses/ısı yalıtımına dikkat edin.

MOBİLYAYA GÖRE EV Mİ, EVE GÖRE MOBİLYA MI?

-Çoğu yeni evli çift evini belirlemeden eşya satın almaya başlar. Mobilyalarınızı satın almaya başlamadan önce, evinizi seçmiş olun. Mobilyalarınıza göre ev değil, evinize göre mobilya alın.

-Ev satın alıyorsanız, evin zaman içerisinde değer kaybı yaşama riskini öğrenin.

-Ev bakmaya başlamadan önce yaşamayı planladığınız semt ve mahallelerde gece ve gündüz gezintilere çıkın. Yaşayacağınız semti güvenlik açısından değerlendirin.

-Binanın aidat, ortak kullanım alanları, sosyal imkânları gibi konular hakkında bilgi sahibi olun.

-Deprem açısından yüksek veya az riskli bir bölge olsun, mutlaka deprem yönetmeliğine uygunluğunu öğrenin.

-Bütçenizi önceden belirlemiş ve ödeme planınızı yapmış olun. Bakım ve onarım işleri olacaksa bunun size ekstra bir masraf getireceğini de hesaba katın.

EVLERİ UZMAN BİRİYLE GEZİN

-Yaşayacağınız evi görüp gezmeden onu kiralamayın ve satın almayın. İnternet üzerinden beğendiğiniz evleri uzman bir gayrimenkul danışmanıyla birlikte gezin.

-Ev gezmelerinizi gündüz saatlerinde yapın. Beğendiklerinizi günün farklı saatlerinde de gezmeniz evin içerisinde gezinen ışığı görmeniz açısından faydalı olabilir.

-Bütçenize uygunluğu kadar sağlığınız ve güvenliğiniz açısından yaşayacağınız evin sanayi kuruluşlarından uzakta bir konuma sahip olması da ayrıca önemli.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla satın alma işleminde konut kredisi kullandığı görü

20 Eylül 2017


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.