• Emlak Haberleri
  • Faiz artışı konut satışlarında durgunluk yaratacak mı?

Faiz artışı konut satışlarında durgunluk yaratacak mı?

Tarihi iki ayı geride bırakan konut dünyası, faiz artışlarıyla endişeli bekleyişe geçti.

19 August 2020
Faiz artışı konut satışlarında durgunluk yaratacak mı? Türkiye genelinde Haziran ayında 190 bin 012 adet, Temmuz ayında 229 bin 357 adet konut satışının yakalanmasıyla tarihi bir dönemi geçiren konut dünyası, Ağustos ayını ve sonraki dönemdeki satışlar için endişe duyuyor. Haziran ve Temmuz aylarında yakalanan rekor satış rakamlarının oluşmasında kamu bankalarının başlattığı düşük faiz kampanyası etkili oldu. Ağustos ayının başında ise bu kampanya sona erdi ve konut kredisi faizlerinde artışlar görülmeye başladı.

Konut satış rakamları ve gelecek dönem beklentileri hakkında açıklamalarda bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Temmuz'da kamu bankalarının, düşük faiz avantajını birinci el konutlarda sürdürüp ikinci el konutlarda faiz artırımına gitmesinin doğru fakat gecikmiş bir hamle olduğunu belirterek, "Kamu bankalarının faiz artışına gitmesi ve kampanyayı sonlandırmasının ardından inşaat firmalarının kendi bünyelerinde düşük faiz uygulama çabaları bu oranın değişmesine katkı sağlayabilir" diye konuştu.

Yeni fırsatlar için yürüttükleri çalışmalardan bahseden Durbakayım, "Birinci el konutlara teşvikin devam etmesi için çabalıyoruz. Çünkü gerçekleşen her yeni konut satışı, makro ekonomideki çarkların dönmesi için yeni bir güç demek" şeklinde konuştu.

ÖZEL BANKALARA ÇAĞRI

Konut sektörüne verilen desteğin devam etmesi gerektiğini ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Verilen desteklerin ardından sektör toparlanma yoluna girdi. COVID-19 nedeniyle zor zamanlar yaşadığımız bugünlerde sağlıktan örnek verecek olursak, konut sektörü nefes almaya başladı diyebiliriz ancak solunum halen normale dönmedi. Solunumun normale dönmesi için desteğin devam etmesi lazım" diye konuştu.

Destek konusunda özel bankalara çağrıda bulunan Durbakayım, "Bu zamana kadar atılan adımlarda kamu bankaları öncü oldu. Süreci onlar bu noktaya taşıdı. Özel bankaların da biraz daha iştahlı olması, elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu gibi zamanlarda her işi kamudan beklemek doğru olmaz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum