Faiz indirimi sektör temsilcilerini memnun etti

Konut kredilerinde faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi sektörde olumlu karşılandı.

01 August 2019
Faiz indirimi sektör temsilcilerini memnun etti Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı almasıyla başlayan süreçten sonra konut kredilerinde büyük faiz indiriminin ne zaman gerçekleşeceği merakla bekleniyordu. Beklenen faiz indirimleri Ağustos ayının başında oldu.

Bugün önce Ziraat Bankası, ardından da VakıfBank tarafından alınan kararla konut kredisi faiz oranları yüzde 0.99'a çekildi. Faizlerin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına inmesi sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

"CAZİP FİYATLAR SUNULMAYA DEVAM EDİLİYOR"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faiz indirimlerini değerlendirdi. Durbakayım, "Ziraat Bankası'nın konut kredi oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürmesi sektörün uzun vadede destekleneceğini işaret ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bankanın düşük faiz vadesini 180 aya yani 15 yıla çıkarmış olması... Uzun vadede düşük faiz politikası, istikrarlı bir ekonominin ve inşaat sektörünün en önemli ipuçlarından biridir" ifadelerini kullandı.

Faiz indirimi sonrası konut fiyatlarına değinen Durbakayım, "Bilindiği gibi birçok konut üreticisi geçen yıldan bu yana konut fiyatlarında büyük bir revizyona gitmedi. Düşük maliyetlerle yaptıkları/devam ettikleri projelerdeki cazip fiyatları müşterilerine sunmaya devam ediyor. Fiyat revizyonu için herkes yılın son çeyreğini bekliyor. Buna ek olarak alternatif yatırım araçlarında da gayrimenkul lehine bir hareket gözlemleniyor. Dövizdeki düşüş eğiliminin devam etmesini, mevduat faizlerine de gözle görülür bir gerileme olmasını bekliyoruz. Yani tüketici açısından mükemmel bir zemin hazırlanmış oldu" şeklinde konuştu.

Kamu bankalarından sonra özel bankaların da faiz indirimini desteklemesi gerektiğini belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Beklentimiz bu kıvılcımın özel bankalar nezdinde de destek görmesi ve sektörü aydınlatacak bir meşaleye dönmesi yönündedir. Ayrıca kredi faizlerinin sıfır konut dediğimiz ilk satışlara uygulanması da biz konut üreticileri için önem arz etmektedir. Nitekim inşaat sektörünün içinde bulunduğu darboğazın aşılmasında bu durum büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

"İÇ PİYASA CANLILIĞI İÇİN ÖNEMLİ KARAR"

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise faiz indirimlerinin Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde parasal bolluk açıdan tekrar bir yukarı yönlü ivme olacağı düşüncesini paylaşarak, "Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftaki 425 baz puanlık faiz indirim kararının hem bu global resim açısından hem de iç piyasanın canlanması açısından önemi vardı. Ziraat Bankası’nın konut kredi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına yüzde 0,99’a çekmesi, Vakıfbank’ın yine benzer adım atması bu açıdan pası gole çevirmek oldu. Diğer bankalarımızın da bu anlamda gol atmasını, tüketicinin yükünü hafifletmesini önemli buluyorum.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum