• Emlak Haberleri
  • Faiz indirimiyle konut satışları 1 milyon barajını aşabilir

Faiz indirimiyle konut satışları 1 milyon barajını aşabilir

Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi, sektörde olumlu karşılandı.

01 June 2020
Faiz indirimiyle konut satışları 1 milyon barajını aşabilir Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank tarafından başlatılan konut kredisi kampanyasıyla 15 yıla kadar vadelerde sıfır konutlar için aylık yüzde 0.64, ikinci el konutlar için aylık yüzde 0.74 faiz oranlı kredi imkanı sunuldu. Başlatılan kampanya konut sektöründe olumlu karşılanırken salgının olumsuz etkilerine rağmen yıl sonunda satışların 1 milyon barajını aşabileceği belirtiliyor.

AA'nın aktardığı habere göre, kamu bankalarının tarihin en düşük faiz oranlı konut kredisi kampanyasını değerlendiren Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında konut satışlarının olumsuz etkilendiğini belirterek, "Kamu bankalarının kredi paketi sektöre canlılık katacaktır. Özellikle üç büyük ilde sunulan 750 bin liraya kadarlık kredi satışları ivmelendirecektir. Özellikle herkesin ikinci el konuta yöneldiği bir dönemde birinci el konutta yapılan yüzde 0,64'lük faiz oranı ve azami 12 ay ödemesiz dönem, konut alımları için tarihi bir fırsat oluşturuyor. Bir daha bu kadar düşük faiz oranlarının sağlanacağını düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

"BEKLEYEN KONUT TALEBİ HAREKETLENEBİLİR"

Kampanya hakkında değerlendirmelerde bulunan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye'de gayrimenkul sektörünün canlanmasının 200'den fazla alt sektörün hareketlenmesi anlamını taşıdığına dikkat çekti.

Salgın döneminde azalan konut satışlarının yeni destek paketiyle artacağını ve paketin tüketiciye önemli bir imkan oluşturduğunu belirten Timur, "Türkiye'de konut sadece güvenli bir liman değil, son 4 yıldır neredeyse artmayan fiyatlar sayesinde müthiş bir fırsat oluşturuyor. Yeni açıklanan desteklerle hem tüketiciye oldukça kazançlı bir fırsat sunuluyor hem de ekonomiyi canlandıracak etkili bir hamle başlatılıyor. Bu, bekleyen konut talebini hareketlendirebilir ve yıl sonunda yine 1 milyonun üzerinde satış ile Avrupa lideri olabiliriz" şeklinde konuştu.

"SEKTÖR İVME KAZANACAK"

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ise koronavirüs salgınında birçok ülke ekonomisi büyük zarar görürken Türkiye'nin bu zorlu süreçte gösterdiği başarıyı yeni açıklanan kredi destek paketleriyle üst seviyeye çıkardığını ifade etti. Kamu bankalarının sunduğu yeni konut kredisi kampanyasını değerlendiren Babacan, "Yeni açıklanan bu kredi desteğiyle orta gelir grubuna uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle konut kredisi sağlanmış olacak. Ev sahibi olmayı kolaylaştıran bu tarihi imkanla sektörümüzün kısa vadede yaşadığı sıkıntılarının ortadan kaldırılacağını ve ilerleyen süreçte sektörün tekrar ivme kazanacağını ön görüyoruz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum