Faiz Politikası Kentsel Dönüşüm Sürecini Olumsuz Etkiledi

Merkez Bankası’nın faiz politikası kentsel dönüşüm sürecini de olumsuz etkiledi.

15 Temmuz 2014
Faiz Politikası Kentsel Dönüşüm Sürecini Olumsuz Etkiledi

Merkez Bankası’nın faiz politikası kentsel dönüşüm sürecini de olumsuz etkiledi.

Devlet kentsel dönüşümde kredi faizinin yüzde 4’ünü karşılamasına rağmen binasını yaptıracak olan vatandaş için maliyet hâlâ yüksek.

Merkez Bankası’nın faiz politikası kentsel dönüşüm sürecini de olumsuz yönde etkiledi. Kredi faizlerinin yüksek olması Türkiye’ye maliyeti 400 milyar dolar olarak hesaplanan ve 6.5 milyon konutun yenileneceği kentsel dönüşüme de fren yaptırdı.

YÜZDE HESABI

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, faiz oranlarının yüksek olmasının kentsel dönüşüme negatif etkisi olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşümde biz bakanlık olarak faizlerin yüzde 4’ünü karşılıyoruz. Yüzde 14 olduğunda yüzde 10’luk farkı binasını yaptıracak olan kendisi karşılıyor. Faizler yüzde 8 seviyesine düşse yarısını biz karşıladığımız için binasının yaptırmak daha ucuza mal olabilir” dedi.

''FAİZ FARKI MÜTEAHHİTİ DÜŞÜNDÜRÜR''

Star’a kentsel dönüşüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Güllüce, vatandaşın kredi almak istediğinde faiz farkı sebebiyle tereddüt yaşayabileceğinin altını çizerek, “Krediye gideceksiniz. Eğer işadamı değilseniz yüzde 14 faizle kredi almak ile yüzde 8 ile kredi kullanmanın farkı sizi binanızı yeniden yapıp yapmamak konusunda düşündürür” değerlendirmesinde bulundu.

MERKEZ BANKASININ HAMLESİ BEKLENİYOR

Merkez Bankası’nın haziran ayında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 75 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin ardından konut kredisi faizlerinde önemli ölçüde düşüşler yaşanmıştı. Yüzde 1.10’un üzerinde seyreden konut kredisi faizlerini bazı bankalar yüzde 0.90 seviyesine kadar düşürdü. Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapacağı PPK toplantısında da piyasalar indirim bekliyor. Kentsel dönüşümde seçimler sebebiyle duraklama yaşandığını belirten Bakan Güllüce, yeni müracaatların alınmaya başladığı ve 1-1.5 ay sonra sürecin yeniden hızlanacağını söyledi. Bazı belediyelerle görüşmelere başlanıldığını ifade eden Güllece, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından sürecin yeniden hız kazanarak devam edeceğini kaydetti.

YETKİ ARTIK BELEDİYEDE

Riskli bina konusunda ilçe belediyelerine yetki verdiklerini hatırlatan Bakan Güllüce “Seçimden sonra Başkan olunca neyi nasıl yapacağının planlarını yapmaya başladılar. Biraz duraklama olmuştu. Şimdi yeniden hareketlilik başladı. Her geçen gün yeni müracaatlar var. Önümüzdeki aydan itibaren de hızlanır” diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı

02 Temmuz 2017


Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gere

01 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat