• Emlak Haberleri
  • Faizlerin düşmesinden sonra yatırımcının ilgisi satışlara yansıdı

Faizlerin düşmesinden sonra yatırımcının ilgisi satışlara yansıdı

Konut sektöründe geçen ay başlayan canlanma sürüyor.

15 September 2019
Faizlerin düşmesinden sonra yatırımcının ilgisi satışlara yansıdı Ağustos ayı başında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına çekilmesinden sonra konut dünyasında canlılık başladı. Kamu bankalarının bu hamlesine özel bankalar da destek olmaya başlayınca yatırımcısının konut sektörüne olan ilgisi satışlara yansıdı.

Eylül ayında Merkez Bankası'nın bir kez daha repo faizlerinde indirime gitmesinden sonra konut kredisi faizlerinde yeni düşüş trendi başladı. Bu gelişmeden sonra özel bankalar arasında en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.17 seviyesine geldi.

"SATIŞLARA YANSIYOR"

Sektörde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, hafta sonu boyunca tüketicilerin satış ofislerini doldurduğunu belirterek, "Geçen aydan bu yana devam eden hareket önemli bir ekonomik etkiye dönüştü. Faiz düşüşlerinin de bu döneme gelmesiyle birlikte tüketicinin talebi satışlara yansıyor. Biz de şirketler olarak, bankalarla aradaki farkı kapatarak daha bile düşük faiz imkanları oluşturuyoruz" diye konuştu.

"ÖZEL BANKALARDAN DESTEKLEYİCİ HAMLELER GELİYOR"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ise kamu bankaları karşısında özel bankaların da destekleyici indirimlerde bulunduğunu belirterek, "Ancak kamu bankaları seviyesine gelmeleri lazım. Konut kredileri bütününde daha uzun vadeli kullanıldığı için bankalar bunu karşılayabilecek noktadalar. Hem ekonominin, hem de gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi için düşük oranda faiz çok önemli" şeklinde konuştu.

Konut kredisi çekecek yatırımcılara karşı bankaların sıkı politika uyguladığı iddialarını dile getiren Elmas, buna karşı bankaların daha makul bir bakış açısı uygulaması yönünde öneride bulundu. Elmas, "Bankaların kriterlerinde daha sert bir duruş olduğunu biz de duyuyoruz. Ancak bankalar şunu unutmamalı ki, son bir yıldır önemli bir finansal darlık yaşandığı için birçok insan, borcuna çok sadık olanlar da dahil, borçlarında çeşitli sorunlar yaşadı ve kayıtlara girdi. Bankaların bunu mutlaka göz önünde bulundurması ve bakış açılarını, kriterlerini bir miktar gevşetmeleri faydalı olur" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum