• Emlak Haberleri
  • Faizsiz konut satışı sistemine dair rehber yayınlandı

Faizsiz konut satışı sistemine dair rehber yayınlandı

Faizsiz konut satışı yapan şirketlerin yükümlükleri belirlendi.

04 May 2021
Faizsiz konut satışı sistemine dair rehber yayınlandı Son yıllarda yaygınlaşan tasarruf finansman şirketlerine yönelik vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına yürütülen çalışmalar sona yaklaştı. Faizsiz konut veya araç satan tasarruf finansman şirketlerine yönelik rehber hazırlandı.

AA'nın aktardığı habere göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından "Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Yükümlülüklere İlişkin Temel Esaslar" rehberi yayımlandı.

Söz konusu rapora göre, tasarruf finansman faaliyeti, bir sözleşme kapsamında önceden belirlenmiş koşulların gerçekleşmesi şartıyla konut, çatılı iş yeri veya taşıtın edinimi için faizsiz finansman esaslarına göre belirli bir süre tasarruf edilmesi, müşterilere finansman kullandırılması ve toplanan tasarrufların yönetimi olarak tanımlandı.

ŞÜPHELİ İŞLEMLER BİLDİRİLECEK

Rehberde tasarruf finansman şirketlerinin tabi oldukları yükümlülükler, müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme ile muhafaza ve ibraz şeklinde sıralandı. Ayrıca kimlik tespitinin, iş ilişkisi tesisinden veya işlem yapılmadan önce tamamlanması gerekiyor.

Şüpheli işlemlerde ise şüphenin oluştuğu tarihten itibaren en geç 10 iş günü içinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise derhal MASAK Başkanlığı'na bildirilecek.

Yapılan yükümlülük denetimleri sonucunda, müşterinin tanınması yükümlülüğü, devamlı bilgi verme yükümlülüğü ve şüpheli işlem bildirimi yükümlülüğünün ihlallerinin tespiti halinde, MASAK tarafından işlem başına idari para cezası verilecek.

2021 yılında müşterinin tanınması ve devamlı bilgi verme yükümlülüklerinin ihlalinde tek bir ihlal için 30'ar bin, şüpheli işlem bildirimi yükümlüğü ihlali için 50 bin lira idari para cezası verilecek. Her üç ihlal türü için idari para cezası üst limit tutarı 4 milyon lira olarak uygulanacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum